Wojska rosyjskie wywożą ukraińskie dzieci do Rosji. "To może być ludobójstwo"

2022-08-24 8:47
Wojska rosyjskie wywożą ukraińskie dzieci do Rosji. To może być ludobójstwo
Autor: MIGUEL MEDINA/AFP/East News EN_01530678_0781.jpg

Rosyjskie źródła rządowe potwierdziły, że władze wywożą ukraińskie dzieci do Rosji i oddają je do adopcji Rosjanom. Według konwencji ONZ siłowe ich odbieranie w celu zniszczenia grupy narodowej ma znamiona ludobójstwa.

To najnowsze informacje amerykańskiego think tanku: Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Instytucja podkreśliła, że siłowe odbieranie dzieci w celu zniszczenia grupy narodowej jest naruszeniem konwencji ONZ w sprawie ludobójstwa.

Ludobójstwo w Ukrainie

W Kraju Krasnodarskim w Rosji urząd ds. rodziny i dzieci ogłosił program, w ramach którego rosyjskie władze zabrały ponad 1000 dzieci z Mariupola do Tiumenia, Irkucka, Kemerowa i Kraju Ałtajskiego, gdzie trafiły do rosyjskich rodzin. W komunikacie zaznaczono, że ponad 300 dzieci „wciąż czeka na nowe rodziny”, a osoby, które je adoptują, mogą liczyć na jednorazową zapomogę.

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) informował natomiast, że rosyjscy urzędnicy wywieźli 30 ukraińskich dzieci z okupowanego obwodu donieckiego do Niżnego Nowogrodu w Rosji pod pretekstem rzekomych programów edukacyjnych.

Siłowy transfer dzieci z jednej grupy do innej z zamiarem zniszczenia, w całości lub w części, grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej, jest naruszeniem konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa – podkreśla amerykański think tank.

Pół roku wojny w Ukrainie. Putin się przeliczył?

W środę 24 sierpnia mija dokładnie pół roku, odkąd wojska Federacji Rosyjskiej zaatakowały Ukrainę. Według ekspertów wojennych te sześć miesięcy pokazały dobitnie, że wszyscy mieli problem z dokładnym oszacowaniem siły militarnej armii Władimira Putina. Dodają oni również, prezydent Rosji nie planował tak długotrwałej operacji zakrojoną na tak dużą skalę.

Rosyjskie czołgi w Gdańsku
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE