Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA i Kanadzie. Znamy harmonogram wyjazdu

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA i Kanadzie. Znamy harmonogram wyjazdu

Świat

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA i Kanadzie. Znamy harmonogram wyjazdu

2024-04-15 21:11

Andrzej Duda we wtorek udaje się do Stanów Zjednoczonych; w Nowym Jorku spotka się m.in. z sekretarzem ONZ Antonio Guterresem. Z USA polski prezydent uda się do Kanady, odwiedzi Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej oraz Edmonton w Albercie. Tam zaplanowano m.in. spotkanie z premierem Justinem Trudeau.

Wizyta Andrzeja Dudy w USA i Kanadzie

Prezydent Andrzej Duda Stany Zjednoczone oraz Kanadę odwiedzi wspólnie z małżonką Agatą Kornhauser-Duda. Będzie to druga wizyta Dudy w Kanadzie. Trudeau i Duda spotkali się ostatnio w lutym br. w Warszawie, po wizycie Trudeau w Kijowie. Kanada była pierwszym krajem NATO, który ratyfikował członkostwo Polski w Sojuszu, w 1998 r. Polska jest obecnie największym partnerem handlowym Kanady w Środkowej i Wschodniej Europie. Dwustronna wymiana handlowa w ub.r. wyniosła 4,1 mld CAD, eksport Kanady do Polski wyniósł 1,2 mld CAD, a import – 3 mld CAD.

Sonda
Czy Andrzej Duda dobrze sprawuje urząd prezydenta Polski?

Andrzej Duda w USA - harmonogram wizyty

W Nowym Jorku, w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych zaplanowano spotkania polskiego prezydenta z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Dennisem Francisem oraz przewodniczącą Rady Gospodarczej i Społecznej ECOSOC Paulą Narvaez.

„Tematami spotkań będą główne bieżące problemy, czyli sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie: rosyjska agresja na Ukrainę, ale także sytuacja na Bliskim Wschodzie, zarówno w Strefie Gazy oraz eskalacja konfliktu pomiędzy Izraelem a Iranem” – zapowiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak.

Jak przekazał Pawlak, polski prezydent weźmie też udział w spotkaniu wysokiego szczebla na temat wzmacniania odporności państw, gospodarek i społeczeństw poprzez budowanie połączeń infrastrukturalnych. „To wydarzenie, które nawiązuje do rezolucji przyjętej przez ZO ONZ, zainicjowanej przez Polskę. Źródłem tej rezolucji są nasze doświadczenia w Inicjatywie Trójmorza, będziemy się nimi dzielić na forum Narodów Zjednoczonych” – dodał.

Andrzej Duda w Kanadzie - harmonogram wizyty

Drugim przystankiem wizyty Andrzeja Dudy będzie Kanada. „Pierwszy raz urzędujący prezydent Polski odwiedzi zachodnią część Kanady. Będą to dwie prowincje: Kolumbia Brytyjska oraz Alberta” – przekazał Pawlak. Zaznaczył, że relacje transatlantyckie to nie tylko te z USA, ale także te Kanadą. „Cieszymy się, że prezydent tą wizytą przyczyni się do pogłębienia tych relacji, bo jest to jeden z priorytetów Polski na prezydencję w Radzie UE w pierwszej połowie przyszłego roku” – dodał.

Jednym z punktów programu będzie wizyta w kanadyjskiej bazie marynarki wojennej w Esquimalt. Tam polski prezydent spotka się z premierem Kanady Justinem Trudeau. Jak zapowiedział szef BPM, głównym tematem rozmowy przywódców będzie bezpieczeństwo.

Kancelaria kanadyjskiego premiera zapowiedziała z kolei, że rozmowy Dudy i Trudeau będą poświęcone także dwustronnej współpracy z kwestiach takich jak bezpieczeństwo energetyczne i produkcja czystej energii. „Kanada i Polska są dobrymi przyjaciółmi i wiernymi sojusznikami. Oczekuję pogłębienia współpracy między naszymi krajami. Razem będziemy bronić pokoju i bezpieczeństwa w ramach sojuszu NATO, pozostajemy zdecydowani we wsparciu Ukrainy, będziemy też tworzyć dobre miejsca pracy i możliwości dla mieszkańców Kanady i Polski” - powiedział, cytowany w komunikacie, Trudeau.

Szef BPM przekazał, że w Kanadzie polski prezydent weźmie także udział w konwencji wodorowej. „I Kanada, i Polska są bardzo zainteresowane rozwijaniem energetyki wodorowej. To okazja, żeby zacieśnić współpracę biznesową między firmami kanadyjskimi i polskimi w tej dziedzinie” – powiedział Pawlak, wskazując, że do Kanady udaje się także polska misja wodorowa, czyli organizowana przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu grupa przedsiębiorców polskiego biznesu wodorowego.

Obok bezpieczeństwa i energetyki, trzecim komponentem wizyty będą spotkania z Polonią w Vancouver i Edmonton. Jak wskazywał Pawlak, szacuje się, że w Kanadzie żyje około milion osób polskiego pochodzenia.

Pogrzeb Zofii Kucówny. Gwiazdy pożegnały aktorkę