Wojsko uruchamia program szkolenia dla młodych. Kto będzie mógł odbyć przeszkolenie w armii?

i

Autor: PAP/Łukasz Gągulski Na zdjęciu Minister Obrono Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

Wojsko

Wojsko uruchamia program szkolenia dla młodych. Kto będzie mógł odbyć przeszkolenie w armii?

2024-04-15 17:26

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w poniedziałek w Krakowie, że razem ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych. Kto będzie mógł wziąć udział w miesięcznym szkoleniu, które przygotowywałoby do aktywnej rezerwy?

Nowy przedmiot w polskich szkołach

Szef MON zapowiedział także projekt związany z nauką o bezpieczeństwie w polskich szkołach i poprosił kandydata na prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego (KO), któremu udzielił poparcia, o wsparcie we wdrożeniu tego działania w mieście.

Kosiniak-Kamysz poinformował, że w środę z minister edukacji Barbarą Nowacką ogłosi projekt związany z nauką o bezpieczeństwie w polskich szkołach. "Nie da się tego zrobić bez samorządu" - podkreślił prezes PSL, który w poniedziałek na konferencji prasowej udzielił poparcia kandydatowi na prezydenta Krakowa posłowi Aleksandrowi Miszalskiemu (KO). Poprosił go, by w razie wygrania wyborów jedną z pierwszych jego decyzji było przekazanie środków na podnoszenie umiejętności dzieci w zakresie zachowania się w sytuacjach kryzysowych.

"To nie chodzi tylko o zagrożenie militarne. To jest bardzo często zagrożenie różnego rodzaju katastrofami, różnego rodzaju zdarzeniami: skutkami nawałnic, podtopień, różnego rodzaju klęski żywiołowe dotykają nas bardzo często" - doprecyzował Kosiniak-Kamysz. Zadeklarował również wsparcie Krakowa w "inicjatywach na rzecz bezpieczeństwa i obrony cywilnej". "Będziemy rozwijać obecność wojska w Krakowie" - zapowiedział szef MON.

Kiedy ustawa o obronie ojczyzny?

Pytany o prace nad ustawą o obronie cywilnej oświadczył, że "to jest kwestia najbliższych dni, kiedy ta ustawa będzie skierowana do dalszych prac". "Przede wszystkim dzisiaj trwa współpraca pomiędzy MSWiA oraz MON, przy konsultacjach z samorządami. Skierowanie do parlamentu i przed wakacjami przyjęcie tej ustawy – to jest dla mnie konieczność, żebyśmy zamknęli ten temat jak najszybciej" - podkreślił minister.

Przeszkolenie w armii dla młodych. Kto skorzysta?

Poinformował również, że razem ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. "Przygotowujemy program, wspólnie ze Sztabem Generalnym, przeszkolenia zaraz po szkole średniej" – poinformował wicepremier. "Chciałbym zaprosić młodych ludzi po szkole ponadpodstawowej, zanim pójdą na studia czy do pracy, żeby przyszli na miesiąc przeszkolenia, żebyśmy mogli zaoferować im umiejętność, sprawność" – podkreślił minister obrony.

Według niego, szkolenie odbywałoby się w czasie wakacji, które "są często najdłuższymi wakacjami w naszym życiu". Jak dodał, szkolenie trwałoby jeden miesiąc i przygotowywałoby do bycia w aktywnej rezerwie, byłoby bezpłatne, a za czas spędzony w koszarach uczestnicy szkolenia dostawaliby uposażenie.

Pytany o datę, od kiedy takie szkolenia mogłyby się odbywać, oznajmił, że chciałby, by było to w tym roku. Zwrócił jednak uwagę na potrzebę przygotowania "zabezpieczenia infrastrukturalnego" i budowy koszar. Wskazał również, że obecnie jest wielu chętnych do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.