Wezwania do wojska 2022. Pracujesz w tym zawodzie? Możesz wkrótce dostać list

i

Autor: Maciej Luczniewski/REPORTER Na zdjęciu żołnierz Wojska Polskiego

Wezwania do wojska 2023. Wykonujesz ten zawód? Możesz wkrótce otrzymać list

2023-01-10 9:04

Wojsko w Polsce w 2023 r. planuje wielkie obowiązkowe ćwiczenia. Chodzi nawet o 200 tys. rezerwistów, a pierwsze listy od Wojskowego Centrum Rekrutacji już zostały rozesłane po całej Polsce. Nie wszyscy jednak muszą się obawiać wezwania do wojska. Armia powoła ludzi z konkretnych zawodów i o specjalnych umiejętnościach. Listę najbardziej pożądanych znajdziesz w naszej galerii.

Ustawa o obronie ojczyzny jasno przedstawia różnice między aktywną służbą wojskową a służbę w rezerwie. Ta druga ma na celu zapewnienie właściwych potrzeb uzupełnienia Sił Zbrojnych i można ją podzielić na:

  • aktywną rezerwę,
  • pasywną rezerwę.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Powołania do wojska 2023. Kto uniknie wezwania do armii? Znamy kryteria

Do pierwszej należą wszyscy, którzy wyrazili chęć i sami zgłosili się do aktywnej rezerwy (i nie ukończyły 55. roku życia). Do drugiej kategorii należą wszyscy pozostali. Oznacza to, że każdy dorosły mężczyzna, który przeszedł kwalifikację wojskową i została mu nadana kategoria wojskowa, przechodzi do rezerwy pasywnej. Pojęcie to wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny. I takich ludzi w Polsce są obecnie miliony.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Żołnierze będą mieli swoje 400 plus! Sprawdź o ile wzrośnie płaca w armii po podwyżkach

Listy z wezwaniem do wojska

Wielkie obowiązkowe ćwiczenia rezerwy w 2023 r. będą dotyczyły właśnie tej drugiej kategorii rezerwistów. Zgodnie z projektem rozporządzenia MON wezwania do wojska otrzyma nawet 200 tys. Polaków. Według aktualnych informacji z polskiej armii w tym roku na ćwiczenia wojskowe wzywani będą głównie ci, którzy w przeszłości mieli z wojskiem kontakt nieco większy niż tylko kwalifikacja wojskowa. Będą jednak wyjątki. Na obowiązkowe ćwiczenia rezerwy będą zapraszani przedstawiciele zawodów najbardziej pożądanych przez wojsko. Ich listę znajdziesz w galerii poniżej.

Lista zawodów pożądanych przez wojsko

Wojsko w Przewodowie. Rakieta zabiła tu dwie osoby
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE