Wasilków. Otwarto nowy dworzec kolejowy, w całości zasilany energią z paneli fotowoltaicznych

2022-05-12 16:14

Blisko 3,6 mln zł kosztowała budowa nowego dworca kolejowego w podbiałostockim Wasilkowie. Obiekt powstał w formule tzw. innowacyjnego dworca systemowego, zasilany i ogrzewany jest energią z paneli fotowoltaicznych. To siódma w ostatnich latach inwestycja dworcowa w Podlaskiem.

Wasilków leży na trasie kolejowej z Białegostoku m.in. do Sokółki. W ciągu doby przejeżdża tamtędy ponad dwadzieścia pociągów. Dojazd stamtąd do Białegostoku - stolicy województwa podlaskiego, zajmuje kilka minut.

Wszystkie najważniejsze elementy inwestycji w Wasilkowie, oddanej w czwartek oficjalnie do użytku, umieszczone są pod wiatą, która jest też zadaszeniem budynku, z poczekalnią osłoniętą z trzech stron. Obiekt będzie w sezonie jesienno-zimowym ogrzewany poprzez promienniki. Są tam też elektroniczne tablice informacyjne, stojaki na rowery i stacja serwisowania jednośladów.

CZYTAJ TAKŻE: Rolnicy. Podlasie. Andrzej z Plutycz znowu podpadł. Komu tym razem?

Członek zarządu PKP SA Krzysztof Golubiewski podkreślił podczas otwarcia dworca, że województwo podlaskie jest regionem turystycznym, a wasilkowski dworzec jest przygotowany również z myślą o takich pasażerach jak rowerzyści. Przypomniał, że Polskie Koleje Państwowe prowadzą od sześciu lat program inwestycji w dworce, w ramach którego w latach 2016-2023 zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych na nowo łącznie 190 obiektów. Koszt tych inwestycji sięgnie 2,5 mld zł.

Jak dodał, dworzec w Wasilkowie to siódma taka stacja w Podlaskiem (wcześniej zostały oddane do użytku obiekty w Czeremsze, Bielsku Podlaskim, Białymstoku, Siemiatyczach, Jabłoni Kościelnej i Szepietowie). Dkońca przyszłego roku planowanych jest jeszcze siedem (w tym roku mają być otwarte jeszcze dworce w Kuźnicy oraz Raciborach).

Najlepszy Koncert Świata 2022 - Poznań
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE