W Suwałkach powstanie spalarnia odpadów za 158 mln zł. Wiemy w którym miejscu!

2022-12-22 10:04
W Suwałkach powstanie spalarnia odpadów za 158 mln zł. Wiemy w którym miejscu!
Autor: pixabay.com Odpady komunalne

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami (PGO) w Suwałkach zawarło w środę umowę z NFOŚiGW na udzielenie dotacji oraz pożyczki do budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów. Spalarnia ma powstać do końca 2026 r. Szacowana wartość inwestycji ma sięgać 158 mln zł.

Spalania odpadów w Suwałkach - lokalizacja

Suwalski magistrat poinformował, że instalacja powstanie w sąsiedztwie miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC) i ma znacząco wpłynąć na redukcję wzrostu rachunków za ogrzewanie, a także poprawić gospodarkę śmieciową Suwałk. Spalarnia będzie obsługiwała także sąsiednie gminy i miasta.„Suwałki wpisują się w nowoczesną linię zagospodarowania odpadów komunalnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest przekonany o bezpieczeństwie tego typu instalacji, dlatego też stworzyliśmy specjalny fundusz na ten cel. Cieszę się, ze Suwałki wykorzystały tę szansę” – przekazał w środę wiceprezes zarządu NFOŚiGW Dominik Bąk.

Suwałki. Koszt budowy spalarni odpadów

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sfinansuje inwestycję kwotą 64 mln zł dotacji i taką samą kwotą pożyczki.

„Szacujemy, że całkowity koszt projektu może wynieść nawet około 158 mln zł” – poinformował prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Jak podano w środę, nowa suwalska spalarnia odpadów ma powstać do końca 2026 r.„Zdecydowaliby się na ten projekt z uwagi na rosnące koszty gospodarki odpadowej, co przekłada się na ceny odbioru odpadów, jakie płacą mieszkańcy, ale także wzrost cen ciepła, co spowodowane jest rosnącymi kosztami produkcji energii z węgla. Ciepłownictwo, podobnie jak cała energetyka, stoi w obliczu poważnego wyzwania, jakim jest dekarbonizacja. Dzięki tej instalacji suwalski PEC spali około 9 tys. ton węgla mniej. Wyemituje również mniej CO2, za które trzeba zapłacić" – dodał prezes PGO Zbigniew Walendzewicz.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE