Tysiące Polaków na celowniku skarbówki! Urząd Skarbowy prześwietli właścicieli mieszkań

i

Autor: pexels.com Tysiące Polaków na celowniku skarbówki! Urząd Skarbowy prześwietli właścicieli mieszkań

Urząd Skarbowy

Tysiące Polaków na celowniku skarbówki! Urząd Skarbowy prześwietli właścicieli mieszkań

2024-02-28 7:52

Jeśli jesteście właścicielami mieszkania wkrótce możecie obawiać się kontroli z Urzędu Skarbowego. Wszystko przez wzięcie na celownik tych osób, które kupiły nieruchomość po niższej cenie. Teraz będą oni musieli zapłacić zaległy podatek.

Spis treści

  1. Urząd Skarbowy rusza z kontrolami
  2. Podatek od nieruchomości. Zapłacisz więcej

Najnowsza inicjatywa Urzędu Skarbowego może zaskoczyć wielu właścicieli mieszkań. Jeśli bowiem kupiliście nieruchomość niedawno lub kilka lat temu, możecie spodziewać się wizyty kontrolerów skarbówki. W jakim celu? Kto najbardziej może się obawiać?

Urząd Skarbowy rusza z kontrolami

Jak podaje portal bizblog.spidersweb.pl Urząd Skarbowy coraz mocniej dostrzega problem kupna mieszkań na rynku wtórnym. Konkretnie chodzi o wszystkie te nieruchomości, które udało wam się kupić po promocyjnej cenie. Teraz kontrolerzy skarbówki ruszą w teren w celu sprawdzenia, czy doszło do nieprawidłowości.

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!

Pytanie 1 z 15
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?

Podatek od nieruchomości. Zapłacisz więcej

2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych należy się skarbówce przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym. Od lat nalicza go notariusz. Urząd Skarbowy dostrzega w tym prawie jednak wielki problem. Mianowicie przy mieszkaniach zakupionych po cenie promocyjnej ten podatek pobrany przez notariusza może być niższy niż powinien. 

I to właśnie mają sprawdzić kontrolerzy skarbówki podczas kontroli. Jeśli zatem kupiliście swoje mieszkania po cenie niższej niż rynkowa, możecie spodziewać się wizyty pracowników Urzędu Skarbowego. Podatek od czynności cywilnoprawnych nalicza się bowiem nie od ceny zakupu, a od wartości nieruchomości. I o tę różnicę, w przypadku mieszkań kupionych w promocji, upomni się skarbówka.