To ostatni moment na podwyższenie emerytury! Kluczowa jest ta data. Sprawdź, kto skorzysta wyższych przeliczników

i

Autor: Marek BAZAK/East News Koniec miesiąca to ostatni moment na wyższą emeryturę. Kto skorzysta na nowych przelicznikach?

To ostatni moment na podwyższenie emerytury! Kluczowa jest ta data. Sprawdź, kto skorzysta wyższych przeliczników

2023-03-16 15:33

Wyższa emerytura w Polsce jest jak najbardziej możliwa! Kluczowe jest przypilnowanie konkretnej daty. Niektórym osobom opłaca się bowiem przejście na emeryturę do końca marca 2023 r. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, kto powinien przypilnować złożenia wniosku emerytalnego.

Wyższa emerytura 2023

Początek roku to bardzo ważny moment dla wszystkich, którzy planują przejście na emeryturę. Wysokość świadczeń, jakie otrzymają, zależne jest od zgromadzonych w ZUS i zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego. 2023 rok jest i tak bardzo korzystny dla rencistów, bo mogą oni liczyć na wyższe świadczenia dzięki waloryzacji oraz wypłacona zostanie seniorom trzynasta i czternasta emerytura. Niektórym osobom najbliższe tygodnie mogą być kluczowe właśnie pod kątem wyższych wypłat od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Części z seniorów opłaca się już w najbliższych tygodniach złożyć wniosek o emeryturę.

Komu opłaca się przejść na emeryturę przed 1 kwietnia?

Przejście na emeryturę opłaca się szczególnie osobom, które nadal zatrudnione są w firmach po osiągnięciu wieku emerytalnego. One szczególnie powinny rozważyć, czy nie opłaca im się wnioskować o emeryturę do końca marca 2023 r.

Szczególnie powinny zrobić to te osoby, które osiągnęły wiek emerytalny np. w 2019 r. lub w 2020 r. (albo wcześniej), czyli wtedy, kiedy obowiązywały mniej korzystne tablice jeszcze sprzed pandemii. Jeśli złożą wniosek o emeryturę do końca marca, to obejmą ich obecne, korzystniejsze w ostatnich latach przeliczniki. 1 kwietnia 2023 r. będą już mogli liczyć na świadczenie po nowych, mniej opłacalnych wskaźnikach.

Ile wynosi najniższa emerytura?

Według tablic Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po waloryzacji emerytur przeprowadzonej 1 marca 2023 r. najniższe świadczenie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta socjalna i renta rodzinna wynosi 1588,44 zł brutto.

Express Biedrzyckiej: Ekonomista wskazał, kiedy emeryci dostrzegą, o co naprawdę chodzi z 14. emeryturą
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE