Inwestycje

Teatr Dramatyczny w Białymstoku. Tak przebiega remont. Byliśmy w środku!

2024-03-28 10:16

Remont Teatru Dramatycznego to jedna z najważniejszych inwestycji w Białymstoku w ostatnich latach. Budowa nie idzie zgodnie z planem, ale postępuje. Wykonano około 30 proc. prac. Teraz w związku z niespodziewanymi przeszkodami, konieczne jest wykonanie nowego projektu. Zakończenie remontu przesunęło się zatem o dwa lata. Byliśmy na budowie i zrobiliśmy zdjęcia z postępu prac.

Trzeba było stworzyć nowe projekty. Koszt tych projektów przekraczał koszty przetargowe. Byliśmy więc zmuszeni na ogłoszenie nowych przetargów zarówno na projektanta, jak i nadzór inwestorski - powiedział Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

- Umowa z nadzorem inwestorskim jest podpisana. Przypuszczam, że w przyszłym tygodniu podpiszemy umowę z projektantem - dodał i zaznaczył, że ma nadzieję na przyspieszenie budowy po podpisaniu umów.

W remontowanym budynku teatru odbyła się we wtorek (26 marca) konferencja prasowa. Zaprezentowano teren budowy i wyjaśniono sytuację związaną z pracami. Remont zabytkowej siedziby Teatru Dramatycznego został wykonany w ponad 30 proc.

Nowy projekt remontu Teatru Dramatycznego. Przesunięcie zakończenia prac o dwa lata

Prace modernizacyjne w teatrze rozpoczęto w lipcu 2021 roku. Zakończenie prac pierwotnie było zaplanowane na grudzień 2022 roku. Po rozpoczęciu remontu wykonawcy natrafili jednak na nieoczekiwane trudności. Teraz przedstawiciele urzędu marszałkowskiego winę zrzucają na błędy projektowe.

Od początku wiedzieliśmy, ze projekt jest skomplikowany. Mamy do czynienia z budynkiem zabytkowym, który kryje w sobie dużo elementów, który nie do końca został zbadany. Przez 70 lat został tylko pomalowany. Z takimi pracami jak teraz nie mieliśmy jeszcze do czynienia - powiedział Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Jak dodał, niespodzianki wyszły w trakcie budowy. Chodzi między innymi o zabytkowe szyny w ścianach budynku. Teraz projekt wymaga poprawki i projektu zamiennego.

- Czekamy co będzie trzeba zmienić, żeby można było wrócić do robót. Ale my tę inwestycję ukończymy - podkreślił Kosicki.

Wyzwania w remoncie zabytkowego teatru. Praca na razie wstrzymane

Rzecznik prasowy głównego wykonawcy firmy Budimex S.A. Michał Wrzosek powiedział, że po zmianach w projekcie, firma będzie mogła realizować prace w zabytkowej części. Ocenił, że największym wyzwaniem będzie wykonanie stropu (ponieważ wymaga on dodatkowych prac) oraz przebudowa ścian. Jak wyjaśnił Wrzosek, trzeba będzie je nie tylko wzmocnić, ale też wymienić część materiałów, gdyż nie spełniają współczesnych norm przeciwpożarowych.

Inwestycja Teatru Dramatycznego zakłada, że mają zostać wykonane roboty budowlane polegające m.in. na:

  • przebudowie, rozbudowie, remoncie i dociepleniu budynku teatru,
  • rozbiórce części budynku z budową muru oporowego i zagospodarowaniu terenu.

Ma się zmienić też sposób użytkowania części pomieszczeń magazynowych, które mają być zamienione m.in. na garderoby, a z części pomieszczeń biurowych zostanie utworzone archiwum, biblioteka i pokoje gościnne. Remont odbywa się pod nadzorem konserwatora zabytków, a dotyczy całości budynku.

Prace w teatrze mają powrócić za około cztery miesiące. Zakończenie remontu jest natomiast zaplanowane na 2026 rok. Koszt inwestycji razem z wyposażeniem to ok. 85 mln zł.

QUIZ: Zabytki Białegostoku. Ile z nich rozpoznasz tylko po fragmencie?

Pytanie 1 z 20
Na początek coś prostego. Co znajduje się na zdjęciu?
Na początek coś prostego. Co znajduje się na zdjęciu?
Amfiteatr niszczeje od wielu lat. Czy dzielnica znajdzie dodatkowe pieniądze na jego remont?