Te kraje UE toną w długach. Jest najnowszy ranking Eurostatu. Na którym miejscu jest Polska?

2023-01-10 9:07
Te kraje UE toną w długach. Najnowszy ranking Eurostatu. Na którym miejscu jest Polska?
Autor: pexels.com Te kraje UE toną w długach. Najnowszy ranking Eurostatu. Na którym miejscu jest Polska?

Szalejąca inflacja, skutki wojny w Ukrainie oraz konsekwencje pandemii koronawirusa – to przyczyny pogorszenia się stanu finansów gospodarek krajów Unii Europejskiej. Z najnowszych danych Eurostatu widać, gdzie jest największe zadłużenie w Europie. O które kraje z UE chodzi? Gdzie w zestawieniu jest Polska? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Problemy finansowe Europy

Inflacja w drugiej połowie 2022 r. to największy problem nie tylko w Polsce. Okazuje się, że z gwałtownym wzrostem cen radzić muszą sobie również w innych krajach Europy i Unii Europejskiej. Świeżym przykładem jest Łotwa, gdzie inflacja dobiła do 22 procent, co jest jednym z najwyższych poziomów tego wskaźnika w strefie euro. W Hiszpanii natomiast z powodu inflacji rząd może mieć problemy z wypłatą emerytur. Bank Centralny Holandii natomiast przewiduje, że podwyżki cen i stóp procentowych mogą pozostać na lata.

Nie tylko inflacja jednak ma wpływ na pogarszający się stan finansów publicznych w krajach Unii Europejskiej. Swoje dołożyła na pewno wojna w Ukrainie oraz skutki pandemii koronawirusa, które odczuwamy dopiero teraz.

Inflacja 2022. Jak radzą sobie z nią w Europie?

W obliczu wszystkich tych problemów oraz tych powstających na bieżąco (jak kryzys energetyczny) największe gospodarki krajów Unii Europejskiej chcą jak najmocniej zminimalizować szkody obywateli. W związku z tym wprowadzają różne akcje pomocowe (w Polsce przykładowo znane z tzw. „tarcz”), które dodatkowo obciążają zadłużenie kraju. Niemcy w ostatnim czasie zamierzają złagodzić przedsiębiorcom i konsumentom podwyżki cen energii, co obciąży dług krajowy kwotą 200 mld euro. A to tylko jeden przykład.

Najbardziej zadłużone kraje Unii Europejskiej [LISTA]

Jeśli do tych działań rządów krajów Europy dodamy wszystkie akcje związane z przeciwdziałaniom skutkom pandemii koronawirusa i inflacji, wyjdzie, że gospodarki państw Unii Europejskiej są poważnie zadłużone. Jak bardzo? Według najnowszego raportu Eurostatu chodzi nawet o biliony euro. Które państwa Europy są najbardziej zadłużone? Poniżej w galerii przygotowaliśmy specjalne zestawienie. Sprawdź, które miejsce zajęła Polska.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła

Jak spiąć domowy budżet przed świętami?

Posłuchaj tych porad i nie martw się o świąteczne wydatki!

Listen to "Świąteczne przygotowania - jak nie stresować się o pieniądze? PORACHUNKI OSOBISTE" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE