Tak się rodzi pisklę głuszca. Czegoś takiego jeszcze nie widziałeś! [WIDEO]

2020-06-18 9:39

Na początku czerwca w prowadzonym przez Nadleśnictwo Głęboki Bród Ośrodku Hodowli Zachowawczej Głuszców zaczęły kluć się pisklęta głuszca, tzw. głuszaki. Moment ich narodzin zarejestrowała kamera. Chcesz zobaczyć ten niezwykły widok? Obejrzyj wideo poniżej!

Narodziny piskląt głuszca w Nadleśnictwie Głęboki Bród

– Jednym z ważniejszych powodów porzucania gniazda przez głuszki jest spłoszenie kury, która po opuszczeniu gniazda często do niego już nie powraca – tłumaczy Dorota Ławreczuk z Nadleśnictwa Głęboki Bród. – Stąd w hodowlach głuszca istotne jest, aby ptaki były oswojone i na widok opiekuna – hodowcy nie wpadały w panikę.

Część piskląt po przebiciu skorupy jaja mogła ujrzeć mamę – wysiadującą je głuszkę w wolierze hodowlanej. Część nowo narodzonych ptaków powitała świat w inkubatorze i klujniku. Dorota Ławreszuk zaznacza, że dużo skuteczniejsze od urządzeń w wylęgu piskląt jest wysiadywanie jaj przez kury domowe, tzw. kwoki zastępcze.

Głuszec zwyczajny – co to za ptak?

Głuszec to gatunek ptaka z rodziny kurowatych. Jego młode, głuszaki, póki nie osiągną stabilnej termoregulacji, często chowają się pod kurę. To zagniazdowniki, czyli pokryte puchem i z rozwiniętymi oczami pisklęta, które gdy tylko obeschną (po pierwszej dobie, kiedy żywią się jeszcze zapasami żółtka z organizmu), opuszczają gniazdo w celu samodzielnego poszukiwaniu pożywienia. 

Jak wyglądają narodziny małych głuszców? Zobacz na nagraniu poniżej:

Czy rozpoznasz rasy psów? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Co to za rasa?
Co to za rasa?

Dorota Ławreszuk dodaje, że młode głuszca są bystre, ciekawskie i traktujące hodowcę-opiekuna jak rodzica. Najchętniej jedzą larwy i owady. Taką dietę uzupełniają roślinami i owocami borówek. W hodowlach podaje się im również twaróg i jaja przepiórcze, czyli białko niezbędne do ich szybkiego wzrostu.

Ile czasu rośnie głuszec zwyczajny?

Głuszaki rosną bardzo szybko. Już u trzydniowych piskląt widoczne są lotki, a przekroczywszy trzeci miesiąc życia, osiągają wielkość zbliżoną do dorosłego ptaka. Od 10. dnia zaczynają podlatywać na żerdzie w wolierach, a lotne stają się już w 2–3 tygodniu życia.

Pisklętami w Nadleśnictwie Głęboki Bród opiekuje się weterynarz. Bardzo ważna wśród czynników warunkujących ich przeżycie jest pogoda.

– Brak drastycznych spadków temperatury w nocy i ulewnych deszczy pozwali odchować wszystkie wyklute pisklęta – tłumaczy Dorota Ławreszuk.

W Polsce od 1995 roku głuszec zwyczajny objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.