Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Strażnicy graniczni nie widzieli czegoś takiego od dwóch lat

i

Autor: Straż Graniczna

kryzys migracyjny

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Strażnicy graniczni nie widzieli czegoś takiego od dwóch lat

2023-12-03 9:34

W sobotę, 2 grudnia - po raz trzeci w tym tygodniu - nie odnotowano żadnych prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - podała w niedzielę rano na platformie X (dawniej Twitter) Straż Graniczna.

Także w raporcie dobowym dotyczącym soboty SG podała, że nie było tego dnia przekroczeń. W niedzielę nad ranem odnotowano już taką próbę - podała SG. W okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie) granicę próbowało przekroczyć 15 osób. SG zaobserwowała też grupę dziesięciu migrantów prowadzonych przez białoruskie służby.

  • Według danych Straży Granicznej od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 25,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia.
  • W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys.
  • W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu - niespełna 1,1 tys., w październiku - 2 tys. prób, a w listopadzie - blisko 1,5 tys.

Wysoka zapora nie zatrzymuje ludzi, chcących dostać się do Polski z terenu Białorusi

Na 186 km granicy z Białorusią zbudowano w 2022 r. stalową zaporę o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

Strażnicy graniczni chcą rozstawić zaporę na Bugu. Będzie kosztować 280 mln zł

SG wybrała niedawno wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Kolejne zapory na rzekach są w planach

SG planuje wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim; prace miałyby ruszyć w 2024 roku.

Bruksela działała ze szkodą dla Polski? | Dudek o Polityce