12 brygada zmechanizowana

i

Autor: Fot: 12 Brygada Zmechanizowana

Granica polsko-białoruska

Straż Graniczna: Potrzeba 1000 żołnierzy na granicę z Białorusią

2023-08-08 9:57

Straż Graniczna wystąpiła do Ministerstwa Obrony Narodowej o wysłanie na granicę polsko-białoruską kolejnych jednostek wojskowych. Łącznie ma być około 3 tysięcy żołnierzy.

Informacje przekazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Na konferencji prasowej poinformował, że komendant Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga wystąpił do MON o przesunięcie kolejnego tysiąca żołnierzy na granicę polsko-białoruską.  

Presja migracyjna

Wiceminister zaznaczał, że na granicy rośnie presja migracyjna, a proceder nielegalnej migracji jest organizowany przez białoruskie służby. Ponadto odnotowanych jest więcej agresywnych działań wobec polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Potrzeba więcej żołnierzy

Wąsik podkreślił, że do ochrony polskiej granicy potrzebne są większe siły.

Obecnie przy granicy z Białorusią znajduje się około 2 tys. żołnierzy, którzy wspomagają Straż Graniczną. Stacjonuje m.in 12 i 17. Brygada Zmechanizowana. Gdyby trafiły dodatkowe wojska, przy granicy byłoby około 3 tys. żołnierzy.

Granica polsko-białoruska. Wojna Hybrydowa

Według oceny polskich służb na granicy rozpoczyna się kolejny etap wojny hybrydowej. Migranci są przewożeni pociągami z Moskwy do Mińska i grupowani niedaleko placówek straży granicznej na Białorusi, a następnie przewożone w rejon zapory.

Tylko w tym roku odnotowano ponad 19 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko- białoruskiej.

Wieczorny Express Jędrzej Kodymowski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE