Posadzą 50 MILIONÓW drzew. Odnowią ponad 4 hektary lasu [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-03-17 10:18

Rozpoczęło się wielkie sadzenie drzew w podlaskich nadleśnictwach. W lokalnych szkółkach wyhodowano ponad 50 milionów sztuk sadzonek. Blisko 30 milionów trafi do lasów, odnawiając ponad 4-hektarowy obszar ekosystemu. Jak i kiedy sadzić drzewa w nadleśnictwach? Na te i inne pytania odpowiada na ESKA.PL Białystok rzecznik RDLP w Białymstoku.

Sadzenie drzew w Podlaskiem. 50 MILIONÓW sadzonek

W marcu i kwietniu leśnicy pracują szczególnie intensywnie. To okres przedwiośnia, gdy pracownicy nadleśnictw wyjmują sadzonki z gleby. Część z nich przygotowuje się do sadzenia, a część umieszcza się w specjalnych dołach chłodzonych lodem.

Sadzonki ze szkółek leśnych mają 2 zastosowania. Po pierwsze, wykorzystuje się je na potrzeby nadleśnictw. Po drugie, nadwyżki sadzonek sprzedawane są innym odbiorcom. Wśród 31 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, w 27 istnieją szkółki leśne, zajmujące łączną powierzchnię 133 hektarów.

Sadzenie drzew. Jak sadzić? Kiedy sadzić drzewa?

- Kontenerowa szkółka leśna w Nadleśnictwie Suwałki produkuje sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym – tłumaczy Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. - Zakryty system korzeniowy drzewka jest bardzo ważny dla zdrowego i szybkiego wzrostu rośliny, szczególnie w pierwszym okresie wegetacji. Bryłka ziemi, która okrywa system korzeniowy, nie tylko gromadzi substancje mineralne, ale też chroni roślinę przed „stresem” związanym ze zmianą miejsca wzrostu sadzonki, ponieważ inne są warunki glebowe w szkółce, a inne na powierzchni leśnej – kontynuuje rzecznik. - Z naszego doświadczenia wiadomo, że sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym przyjmą się w każdych warunkach sadzenia. Szkółka produkuje rocznie kilka milionów  sztuk sadzonek świerka, dębu, olszy i innych gatunków.

Innym sposobem, który wymienia Krawczyk, jest wspieranie małych sadzonek poprzez ich mikoryzowanie. To proces usprawniający wzrost rośliny oraz wzmacniający jej wytrzymałość.

- Mikoryza polega na współpracy korzeni z grzybami – tłumaczy rzecznik RDLP. - Strzępki grzybni otaczają korzenie i pomagają drzewku w dostępie do składników pokarmowych w glebie. Z kolei grzyb korzysta z części cukrów produkowanych przez roślinę, które pobiera z tkanki korzenia. Leśnicy podpatrzyli przyrodę i sztucznie szczepią sadzonki grzybnią w szkółkach. Takie sadzonki szybciej przyrastają i łatwiej się przyjmują na niektórych powierzchniach trudnych, szczególnie na zalesieniach gruntów porolnych.

Białystok w czasie kwarantanny

Jak i kiedy sadzić drzewa? Przed wiosną!

W najbliższym czasie – o ile pozwoli na to aura pogodowa - podlascy i mazurscy leśnicy zaczną sadzić nowy las. Głównymi gatunkami odnawianymi w 2020 roku będą gatunki takie jak

  • sosna,
  • świerk
  • modrzew,
  • dąb,
  • brzoza,
  • wiąz,
  • grab,
  • klon,
  • olsza i inne.

Jak i kiedy sadzić drzewka?

- Po pierwsze, trzeba to robić szybko, sprawnie, z ochotą i z werwą – tłumaczy Jarosław Krawczyk. - Najczęściej robią to wyspecjalizowani w sadzeniu drzewek pracownicy zakładów usług leśnych. W pierwszej kolejności posadzone zostaną gatunki szybko rozwijające się, takie jak modrzew, brzoza i olsza. Następnie sadzone będą inne drzewa zgodnie z ustalonymi składami gatunkowymi upraw leśnych. Wczesne sadzenie umożliwia roślinom wykorzystanie nagromadzonej w glebie wody po mijającym okresie zimowym.

Sadzenie drzew w Podlaskiem. Gdzie będzie ich więcej?

W 2020 roku największe powierzchnie leśne zostaną odnowione w Nadleśnictwach: Dojlidy, Drygały, Pisz, Maskulińskie i Żednia – ponad 200 hektarów w każdym z nich. Nowych drzew nie zabraknie również na obszarze Puszczy Białowieskiej.

Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku wynosi ponad 625000 ha. Lasy stanowią w niej blisko 590000 ha, a lesistość na terenie RDLP Białystok jest bardzo zróżnicowana.

Co roku leśnicy sadzą w Polsce ok. 500 mln drzew – dodaje rzecznik RDLP w Białymstoku. - W nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku ok. 30 mln. Od 1945 roku w tym regionie Polski przybyło ponad 220 tys ha lasów.