Rozpoczęcie roku szkolnego zagrożone? Związki zawodowe nauczycieli planują radykalny strajk

2022-08-04 9:16
Rozpoczęcie roku szkolnego zagrożone? Związki zawodowe nauczycieli planują radykalny strajk
Autor: unsplash.com Rozpoczęcie roku szkolnego zagrożone? Związki zawodowe nauczycieli planują radykalny strajk

Połowa wakacji już za nami, rodzice i uczniowie, a szczególnie nauczyciele, mogą już powoli zacząć myśleć o rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Okazuje się jednak, że nauka jesienią może być zagrożona i to nie z powodu kolejnej fali koronawirusa. Związki zawodowe nauczycieli szykują się do strajku.

O możliwym problemie czytamy w czwartkowej „Rzeczpospolitej”. Jak podaje dziennik, pod koniec sierpnia nauczycielskie związki zawodowe zdecydują o formie protestu, który planują podjąć na jesieni.

"Na razie zarówno Związek Nauczycielstwa Polskiego, jak i nauczycielska Solidarność czekają, aż Sejm wypowie się na temat poprawki Senatu do projektu nowelizacji Karty nauczyciela. Zakłada ona 20 proc. podwyżki dla pedagogów na wszystkich szczeblach awansu zawodowego. Obecnie minimalna pensja stażysty to 2949 zł, a nauczyciela dyplomowanego – 4046 zł brutto" - czytamy.

"Nie ukrywamy, że myślimy o strajku, ale nie wiemy, na ile ten pomysł popierają nauczyciele. Decyzja 23 sierpnia" – mówi, cytowany przez "Rz", prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

"Planujemy radykalne działania. Nasze protesty będą dla władzy uciążliwe. Dialog nie ma już sensu, bo i tak nasze postulaty są od dawna ignorowane przez rząd" – dodaje, cytowana przez "Rz" Monika Ćwiklińska, rzeczniczka prasowa oświatowej Solidarności.

Awaria dźwięku w warszawskim metrze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE