Rewolucja w darowiznach! Urząd Skarbowy zgłosi się po zaległy podatek. Wiemy od kogo

i

Autor: Bartlomiej Magierowski/East News Rewolucja w darowiznach! Urząd Skarbowy zgłosi się po zaległy podatek. Wiemy od kogo

Finanse

Rewolucja w darowiznach! Urząd Skarbowy zgłosi się po zaległy podatek. Wiemy od kogo

2024-03-16 14:36

Darowizny od najbliższej rodziny od lat nie są opodatkowane, ale Urząd Skarbowy w ostatnim czasie doprecyzował interpretację przepisów i będzie upominał się o należny podatek. Kiedy skarbówka zapuka do waszych drzwi? Urząd Skarbowy uderzy głównie w osoby, które nie przypilnowały przekazywania darowizny. Skarbówka może upomnieć się nawet o zaległe tysiące zł!

Spis treści

  1. Darowizna od najbliższej rodziny. Skarbówka żąda zapłaty
  2. Podatek od darowizny. Wyrok sądu 2023
  3. Ile wynosi podatek od darowizny?

O istotnej zmianie w przekazywaniu darowizn od najbliższej rodziny poinformowała “Gazeta Wyborcza”. Konkretnie chodzi o nową interpretację nakazu zapłaty za podatki. Urząd Skarbowy dokładnie prześwietla konta Polaków oraz wszystkie złożone deklaracje i wyszukuje nieprawidłowości. Jeśli je znajdzie, nakazuje zapłacenie zaległego podatku.

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!

Pytanie 1 z 15
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?

Darowizna od najbliższej rodziny. Skarbówka żąda zapłaty

“Gazeta Wyborcza” na przykładzie jednej z czytelniczek pokazuje, jakich przypadków szukają pracownicy Urzędu Skarbowego. Konkretnie tych przypadków, gdy podatnicy nie spełnili warunków uprawniających do zwolnienia z podatku podczas przekazywania darowizny od najbliższej rodziny. 

Podatek od darowizny. Wyrok sądu 2023

20 marca 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że z podatku od darowizn gotówkowych między osobami najbliższymi zwolnione są osoby, które udokumentują wpłatę tych środków pieniężnych na rachunek płatniczy. Muszą zrobić to w sposób zapewniający identyfikację stron umowy. Czyli każdy obdarowany, który otrzymał np. od rodziców wpłatę na konto bankowe, może skorzystać z ulgi podatkowej. 

W związku z tym, jeśli wsparcie od najbliższych dostaliście do rąk własnych i złożyliście do skarbówki dokument podatkowy SD-Z2 (informuje o uzyskaniu darowizny i uprawnia do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn) możecie spodziewać się interwencji Urzędu Skarbowego oraz nakazu uregulowania zaległości podatkowych. Ile to będzie?

Ile wynosi podatek od darowizny?

Wysokość podatku od darowizny związana jest z wartością darowizny oraz przynależnością darczyńcy i obdarowanego do poszczególnych grup podatkowych.

Podatek nie podlega egzekucji od wartości nieprzekraczającej kwoty wolnej do podatku. Ta w zależności od grupy wynosi: 

  • 10434 zł – dla osób należących do I grupy podatkowej. Są to: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa,
  • 7878 zł – dla osób należących do II grupy podatkowej. Są to np. dzieci siostry, wnuki brata, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków,
  • 5308 zł – dla osób należących do III grupy podatkowej. Są to pozostali nabywcy.

Ile wyniesie podatek w przypadku przekroczenia kwoty? Jeżeli kwota darowizny w pierwszej grupie przekroczy 11 128 zł, to podatek wynosi 333 zł 90 gr plus 5 proc. od nadwyżki ponad 11 128 zł. Jeżeli zaś kwota darowizny przekroczy 22 256 zł, to podatek wynosi 890 zł 30 gr plus 7 proc. od nadwyżki ponad 22 256 zł.

Tęczowy... Urząd Skarbowy! Zaskakujący budynek w Warszawie
Listen on Spreaker.