Pył znad Sahary nad Polską. Można dostrzec złote niebo

i

Autor: pixabay.com Nad Polską pojawił sie pył znad Sahary (zdj. ilustracyjne)

Pogoda

Pył znad Sahary nad Polską. Przerażające widoki! Można dostrzec "złote niebo"

2023-09-21 13:08

Do Polski dotarł pył znad Sahary. - Jego stężenie jest niewielkie, ale jest - wyjaśnił rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Dodał, że największego stężenia pyłu należy się spodziewać w zachodniej i południowej części kraju.

Do Polski dotarł pył znad Sahary. "Złote niebo"

- Nad Saharą są silniejsze porywy wiatru i one unoszą ziarenka piasku w wyższe warstwy atmosfery i później mogą one wędrować nad stary kontynent, czyli Europę - powiedział synoptyk. Zaznaczył, że pył przywędrował znad Afryki wraz z wyżem i zwrotnikowym powietrzem.

Wyjaśnił, że jeżeli spojrzymy w górę i zobaczymy złote, może troszkę jasnobrązowe niebo, to to jest efekt tego pyłu, który faktycznie jest nad naszymi głowami.

- Ale od zachodu idzie do nas niż Jan i na froncie atmosferycznym, który oddziela niż od wyżu, dziś popołudniu i w nocy wystąpią opady deszczu i burze i wraz z nimi on po prostu spadnie - dodał rzecznik IMGW.

Pył znad Sahary nad Polską. Może się pojawić na samochodach i balkonach

Walijewski przekazał, że "delikatnie gdzieś ten pyłek może się pojawić na samochodach, balustradach czy balkonach".

- Ale stężenie jest niewielkie, więc tylko co niektórzy go zobaczą. Szczególnie, że podczas burz spadnie około 20 litrów opadu, więc jest duża szansa, że ten pył spłynie - powiedział.

- Taka sytuacja zdarza się co roku kilkanaście razy. Nie jest to zjawisko anormalne. W momencie kiedy dociera do nas zwrotnikowe powietrze, to jest duża szansa, że wraz z nim może dotrzeć pył z Sahary. Jednak nie zawsze, bo to nie jest tak, że jak przypłynie zwrotnikowe powietrze to do razu przyniesie pył. Muszą też być odpowiednie warunki nad Afryką, żeby ten pył mógł się unieść - wyjaśnił synoptyk.

Saharyjski pył nad Polską. Zagrożenie dla astmatyków i osób z chorobami płuc

Rzecznik IMGW podkreślił, że jak wiadomo około 15 proc. powietrza, które dociera do Polski jest zwrotnikowe, choć nie zawsze z pyłem.

- A wraz ze zmianami klimatu, kiedy to zwrotnikowe powietrze śmielej dociera do Europy i powoduje fale upałów, zdarza się coraz częściej - dodał i zaznaczył, że "zwykle w południowej części Europy to stężenie jest wyższe niż u nas".

Przekazał, że osoby które mają problemy z płucami, astmatycy muszą uważać, bo to może faktycznie jakoś na nich zadziałać. - Ale nie jest to duże stężenie - podkreślił.

Wakacje all inclusive 2023 – Zobacz poniżej najlepsze oferty last minute.

Quiz: Czy wiesz do jakiego kraju należy ta wyspa? Część II

Pytanie 1 z 20
Falklandy (Malwiny) to terytorium zamorskie jakiego kraju?
Quiz: Czy wiesz do jakiego kraju należy ta wyspa? Część II
Fala afrykańskich upałów. Jak radzą sobie mieszkańcy Warszawy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE