Inwestycje

Przebudują most nad Narwią w Bronowie. To tutaj kręcono "Konopielkę" i "Wołyń"

2024-03-14 11:49

W środę 13 marca wójt Wizny Mariusz Soliwoda i szef firmy Optem Tomasz Kusznierewicz podpisali umowę na przebudowę mostu nad Narwią w Bronowie. To nowa inwestycja w regionie, którą można kojarzyć chociażby z takich filmów jak “Konopielka” i “Wołyń”.

Drewniany most w Bronowie do renowacji

Jak na konferencji prasowej poinformował wójt gminy Wizny Mariusz Soliwoda, na przebudowę mostu samorządowi gminy udało się pozyskać dotację z rządowego programu Polski Ład. Dofinansowanie przedsięwzięcia za ponad 4,8 mln zł z tego źródła to 90 proc. Resztę wykłada gmina.

– Przebudowy po prostu nie można było dalej odkładać. To urokliwy obiekt, który można było podziwiać w kilku filmach, ale ma służyć przede wszystkim mieszkańcom. Zwykłe utrzymanie tej drewnianej, w znacznej części konstrukcji, to 30-40 tys. zł rocznie, a remont po niedawnym podpaleniu kosztował nas 100 tys. Nowa konstrukcja nie będzie wymagała takich nakładów – dodał wójt.

Most w Bronowie po renowacji

Most po renowacji będzie miał ponad 140 m długości i ponad 5 m szerokości części jezdnej i pasa dla pieszych. Montaż prefabrykowanych elementów powinien potrwać około miesiąca. Jak zapewnił wójt Mariusz Soliwoda, harmonogram prac zostanie skoordynowany z sianokosami, aby jak najmniej wpłynąć na cykl prac rolniczych. W przebudowanej przeprawie zachowane zostaną stalowe podpory. Drewno zastąpione zostanie jednak nowoczesnymi rozwiązaniami.

– Zrobimy nowoczesną, trwałą konstrukcję kompozytową z prefabrykowanych elementów. Będzie lekka i wytrzymała, dostosowana do potrzeb nowoczesnego rolnictwa. Pojawią się także bariery zabezpieczające, aby nie było zagrożenia, że jakiś pojazd spadnie, a całość pięknie wpisze się w otoczenie – zapewniał Tomasz Kusznierewicz, prezes firmy Optem.

Most w Bronowie bohaterem legendarnych filmów

Most w Bronowie to legendarna konstrukcja, umiejscowiona w Gminie Wizna. W całej Polsce znana chociażby z takich fimów, jak “Konopielka” czy “Wołyń”, gdzie obiekt pojawił się. Konstrukcja odgrywa również ważną rolę u miejscowych rolników.

– Potrzebny jest rolnikom przez cały rok. Łąki wszyscy mamy po obu stronach  rzeki. Bez mostu to prawdziwa bieda – ponad 30 km objazdu przez Wiznę i z powrotem – podkreślały zgodnie Danuta Frąckiewicz z rady sołeckiej Bronowa i Elżbieta Matejkowska, sołtys wsi Lisno.

Przedłużą most zebrą. Będzie nowe przejście dla pieszych przez Wisłostradę