Prezydent szuka oszczędności. Już ograniczono podświetlenie budynków, czy zgasną latarnie?

2022-09-28 9:13
Prezydent szuka oszczędności. Już ograniczono podświetlenie budynków, czy zgasną latarnie?
Autor: unsplash.com Prezydent szuka oszczędności. Już ograniczono podświetlenie budynków, czy zgasną latarnie?

Z kryzysem energetycznym mierzą się wszystkie samorządy w Polsce, a w Białymstoku wcale nie jest lepiej. Prezydent Tadeusz Truskolaski przy okazji sobotniego meczu charytatywnego w Łapach zdradził plany, jak magistrat zamierza poradzić sobie z tym problemem.

Mecz charytatywny między Inicjatywą Łapy a Ruchem Samorządowym Tak! Dla Polski odbył się w sobotę (24 września). Przed spotkaniem samorządowcy rozmawiali o kryzysie energetycznym i właśnie wtedy prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zdradził plany miasta na radzenie sobie z kryzysem.

Kryzys energetyczny w Białymstoku

Jeszcze w ubiegłym tygodniu informowaliśmy o tym, że na razie nie planowane jest wyłączanie oświetlenia publicznego. Magistrat powiadomił jedynie, że tylko za prąd w 2021 r. Białystok zapłaci 54 mln zł (dla porównania, za 2020 r., było to 33 mln zł). Pojawiło się jednak hasło „szukanie oszczędności” i właśnie podczas sobotniego meczu charytatywnego w Łapach prezydent Tadeusz Truskolaski zdradził więcej szczegółów.

Białystok będzie ograniczał

- Już ograniczyłem podświetlenie obiektów publicznych do godziny na dobę. Jak trzeba będzie, to jeszcze to ograniczymy. Poza tym przymierzamy się do wyłączenia co trzeciej latarni, bo taka jest możliwość - poinformował włodarz Białegostoku.

Chodzi o iluminacje trzech budynków przy ul. Kilińskiego: Pałacyku Gościnnego, prokuratury i budynku urzędu marszałkowskiego. Magistrat przypomniał, że cały czas sukcesywnie wymieniane są żarówki na energooszczędne, wyłączono też fontanny w mieście. Te działania mają oszczędzić około 10 proc. energii elektrycznej.

Aktualnie trwa sprawdzanie policji i straży miejskiej, czy takie rozwiązanie będzie bezpieczne dla mieszkańców. Dodatkowo wprowadzono 30 działań dla szkół, które mają ograniczyć zużycie energii. Wśród nich znalazły się m.in.:

  • gaszenie światła, gdy wychodzimy z pomieszczenia,
  • zakręcanie grzejników, gdy chcemy otworzyć okno, by przewietrzyć.

Prezydent Truskolaski zaznaczył jednak, że to rozwiązania na teraz. Niewykluczone, że będą kolejne.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Mieszkańcy Białegostoku doczekają się remontu dwóch ulic. Ile będzie kosztować inwestycja?

Dziś jest Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Ile zarabiają terytorialsi?

Mapa grzybów 2022. Gdzie jechać na grzyby w Podlaskiem w tym sezonie?

Zamknięte ulice Białegostoku i zmiana trasy komunikacji miejskiej. Ulicami przejdzie procesja

Kierowca zaszalał na S7. W 15 sekund uzbierał 24 punkty karne

Źródło: bialystokonline.pl

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE