Chcesz łatwo dorobić? UwB szuka chętnych do badań. Płaci każdemu uczestnikowi

2021-04-07 13:20 hz
 UwB szuka chętnych do badań. Płaci każdemu uczestnikowi
Autor: Uniwersytet w Białymstoku UwB szuka chętnych do badań. Płaci każdemu uczestnikowi

Uniwersytet w Białymstoku szuka chętnych do badań empirycznych. Każdemu uczestnikowi płaci ponad 70 zł. Można sprawdzić m.in., w jakim stopniu możemy kontrolować swój umysł oraz od czego zależy, jak skutecznie sterujemy własnymi myślami. Bada to mgr Aneta Niczyporuk z Katedry Logiki, Kognitywistyki i Filozofii Nauki na Uniwersytecie w Białymstoku.

Badania to kolejny etap realizacji projektu, na który młoda badaczka zdobyła w 2019 r. grant z Narodowego Centrum Nauki. Mgr Aneta Niczyporuk z wykształcenia jest psycholożką, naukowo zajmuje się zagadnieniami związanymi z kontrolą umysłu.

- W tym konkretnym projekcie zajmuję się intruzjami, czyli niechcianymi myślami. Są one doświadczeniem powszechnym, znanym niemal każdemu z nas. Najmocniej jednak dotykają osoby cierpiące na pewne zaburzenia psychiczne, takie jak zaburzenia obsesyjno-kompulsywne czy zaburzenia po stresie traumatycznym. Chcę zbadać, czy możemy tłumić niechciane myśli, a jeśli tak – to od czego zależy ta umiejętność – wyjaśnia mgr Aneta Niczyporuk.

W tym celu badaczka chce przebadać ok. 250 osób, głównie studentów i  pełnoletnich uczniów. Pierwsza grupa uczestników badania ma już za sobą – to studenci z Instytutu Filozofii UwB.

- Udział w doświadczeniu polega na rozwiązaniu specjalnych zadań komputerowych, skoncentrowanych na procesach poznawczych – mówi Aneta Niczyporuk. – Nie mogę zdradzić zbyt wiele, bo wtedy osoby testowane podchodziłyby do testu z określonym nastawieniem i nie reagowałyby spontanicznie, a zależy mi właśnie na ich reakcjach na różne bodźce. Generalnie w zadaniach chodzi przede wszystkim o sterowanie uwagą i decydowanie o tym, o czym będziemy myśleć.

Raport z Anteny godz. 10

Ile płacą za badanie?

Każdy uczestnik na badaniu spędza w sumie ok. czterech godzin – to dwa spotkania po mniej więcej dwie godziny każde. Odbywają się one w Instytucie Filozofii (budynek przy Placu NZS 1) w reżimie sanitarnym – podczas doświadczenia w sali obecny jest tylko badany oraz osoba nadzorująca prawidłowy przebieg badania. Dla każdego uczestnika, który zgodzi się na udział w projekcie, przewidziane jest wynagrodzenie – 73 zł brutto za całe badanie.

Jak wziąć udział w badaniu?

Aby się zgłosić, trzeba wypełnić internetowy formularz. Więcej informacji o projekcie, zatytułowanym „Funkcje zarządcze odpowiedzialne za tłumienie myśli: próba integracji badań w dwóch paradygmatach”, można znaleźć na stronie NCN.