Patriotyczna ławeczka zniknęła z ogrodu przy Pałacu Branickich. Kontrowersyjna budowla stała tam 2,5 miesiąca

2022-11-29 20:36
Patriotyczna ławeczka zniknęła z ogrodu przy Pałacu Branickich. Kontrowersyjna budowla stała tam 2,5 miesiąca
Autor: Marcin Łopienski Na zdjęciu ławka patriotyczna w Białymstoku i miejsce, gdzie stała przez 2,5 miesiąca

To koniec historii kontrowersyjnej ławeczki, która na początku września stanęła w ogrodzie przy Pałacu Branickich w Białymstoku. Nietypowa konstrukcja wywołała olbrzymie emocje, zwłaszcza w obozie prezydenta miasta i jego otoczenia, przez cały wrzesień wszyscy żyli tym tematem. Po blisko trzech miesiącach ławka zniknęła.

Białystok. Patriotyczna ławka zniknęła

Przyczyną pożegnania się z patriotyczną ławką w Białymstoku był prawdopodobnie dramatycznie słaby stan konstrukcji. Choć jej koszt to 100 tys. zł już po pierwszych jesiennych deszczach marniała ona w oczach. Farba z drewnianych sklejek tworzących kontur zaczęła blaknąć, sklejka, z której wykonana była konstrukcja odkształcała się. W niektórych miastach w Polsce nawet kilka dni deszczu potrafiło uczynić z konstrukcji coś brzydkiego i niepotrzebnego. Po dwóch i pół miesiącach ławeczka zniknęła również z centrum Białegostoku.

Patriotyczna ławeczka w ogrodzie Pałacu Branickich

Patriotyczna ławka w stolicy Podlasia pojawiła się na początku września, czyli zaraz po wakacjach. Konstrukcja umieszczona została na podeście, w stelażu przypominającym kontury Polski. Białystok nie był jedynym miastem gdzie stanęły, miały one pojawić się również w 15 pozostałych miastach wojewódzkich. W stolicy Podlasia ławka stanęła w ogrodach Branickich, na niewielkiej przestrzeni należącej do Uniwersytetu Medycznego. UMB użyczył skrawek swojego terenu wojewodzie podlaskiemu.

Koszt budowy ławki patriotycznej to 100 tys. zł. Za projekt i wykonanie odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego.

Przed Dworcem Głównym stanęła ławeczka patriotyczna w kształcie Polski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE