Nowy herb Suwałk podzielił mieszkańców. Domagają się oni powrotu poprzedniego

2022-10-06 13:30
Suwałki. Nowy herb miasta podzielił mieszkańców. Domagają się oni powrotu poprzedniego
Autor: UM Suwałki Suwałki. Nowy herb miasta podzielił mieszkańców. Domagają się oni powrotu poprzedniego

W środę 5 października przez miasto Suwałki przeszedł marsz przeciwko zmianie herbu. Uczestnicy domagali się od władz zmiany decyzji, choć ci przekonują, że dotychczasowy herb był niezgodny z prawem.

„Marsz Prawdziwego Herbu Suwałk”

Pod hasłem „Marsz Prawdziwego Herbu Suwałk” odbyła się w środę 5 października manifestacja części mieszkańców opowiadających się za przywróceniem starego herbu miasta. Wprowadzenie nowego zostało przegłosowane niedawno przez suwalskich radnych. Ci tłumaczą, że zmiana była potrzebna, ponieważ stary herb nie był legalny i przykładowo nie można było wydawać statutów w wersji ujednoliconej, bo wojewoda mógłby takie wydanie zaakceptować.

Wysokie koszty zmiany

Uczestnicy marszu przekonują, że zmiana herbu to przede wszystkim decyzja polityczna.

- Nie ma innego tak naprawdę merytorycznego powodu naszym zdaniem niż to, że prezydent Renkiewicz i przewodniczący Przełomiec po prostu chcą mieć pozłacane insygnia i je nosić i się nimi chwalić, a mieszkańcy się z tym nie zgadzają – powiedział dla TVP Białystok Piotr Wasilewski, organizator "Marszu Prawdziwego Herbu Suwałk".

Mężczyzna dodaje również, że kolejnym zgrzytem tej decyzji są koszty. W obliczu kryzysu energetycznego i wprowadzonych w Suwałkach oszczędności (m.in. wyłączenie co trzeciej latarni miejskiej) uchwalenie nowego herbu to zbędny wydatek w tym momencie.

Suwałki. Wnuczek wyrzucił babcię z balkonu, nie pójdzie do więzienia

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE