Milionowe rekompensaty dla firm przy granicy polsko-białoruskiej. Ile wypłacił Urząd Wojewódzki?

i

Autor: Podlaska Straż Graniczna Na zdjęciu granica polsko-białoruska

Milionowe rekompensaty dla firm przy granicy polsko-białoruskiej. Ile wypłacił Urząd Wojewódzki?

2023-02-01 11:49

Granica polsko-białoruska. 23,2 mln zł wypłacił dotąd Podlaski Urząd Wojewódzki przedsiębiorcom z rejonu przy granicy z Białorusią w ramach rekompensat za ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej w branży turystycznej.

23,2 mln rekompensat dla firm z granicy polsko-białoruskiej

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował, że dotychczas wpłynęło 748 wniosków.

"Wydano do tej pory łącznie 743 rozstrzygnięcia, w tym 696 decyzji przyznających rekompensaty, 38 decyzji odmawiających przyznania rekompensaty" - poinformowała Kamila Jezierska z biura prasowego wojewody podlaskiego.

Z rekompensat nie skorzystały w pełni duże podmioty turystyczne, które w poprzednich latach korzystały z innej pomocy publicznej, realizując projekty i inwestycje i przekroczyły limity pomocy publicznej, tzw. de minimis. Teraz mają mieć możliwość skorzystania z programu rekompensat, który 26 stycznia 2023 r. - po wniosku polskiego rządu - zatwierdziła Komisja Europejska. Jego budżet to 100 mln zł.

Rekompensata dla firm przy granicy z Białorusią – komu przysługuje?

W związku z obostrzeniami, które były wprowadzone przy granicy na skutek kryzysu migracyjnego, 29 września 2021 r. była przyjęta przez parlament ustawa o tej rekompensacie, potem jeszcze nowelizowana.

Rekompensata jest przeznaczona dla przedsiębiorców i rolników prowadzących usługi hotelarskie, podmioty działające w gastronomii, organizatorów turystyki, firm zajmujące się pilotowaniem wycieczek lub przewodników turystyki oraz firm, które wypożyczają lub dzierżawią sprzęt turystyczny i rekreacyjny.

Pieniądze mają im zrekompensować część utraconych dochodów, których nie mogli osiągać, bo do regionu nie mogli przyjeżdżać turyści. Chodzi o czas, kiedy na określonym terenie przy granicy w Podlaskiem i Lubelskiem (w 183 miejscowościach) najpierw obowiązywał stan wyjątkowy, a potem rozporządzenie MSWiA o zakazie przebywania.

Jak wcześniej informowano, rekompensata przysługuje w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy z prowadzonej działalności na obszarze objętym obostrzeniami, a podstawą do wyliczeń są czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r.

W Podlaskiem przyjmowanie wniosków o rekompensaty zaczęło się 6 października 2021 r.

Podlaskie. Potwornie trudna akcja ratowania imigrantów, którzy utknęli na bagnach