Matura w momencie kwalifikacji wojskowej. Co zrobić, jeśli termin koliduje z egzaminem?

i

Autor: Fot Gerard / Reporter Matura w momencie kwalifikacji wojskowej. Co zrobić, jeśli termin koliduje z egzaminem?

Kwalifikacja wojskowa 2023

Matura w momencie kwalifikacji wojskowej. Co zrobić, jeśli termin koliduje z egzaminem?

2023-05-04 10:47

Matura 2023 zbiega się w czasie z kwalifikacją wojskową. W związku z tym wielu tegorocznych maturzystów otrzyma wezwania do wojska. Za niestawienie się przed komisję grozi grzywna. Czy dotyczy również maturzystów? Co zrobić, kiedy matura koliduje z terminem kwalifikacji wojskowej?

Kwalifikacja wojskowa 2023 – termin

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa 2023 rozpoczęła się 17 kwietnia i potrwa do 21 lipca (oczywiście z wyłączeniem 2 maja i 9 czerwca). Zbiegnie się to niestety z egzaminem maturalnym, który startuje 4 maja i potrwa do 23 maja. Wezwania na kwalifikację wojskową otrzyma 230 tys. osób, z czego zdecydowaną większość stanowić będą tegoroczni maturzyści.

Matura 2023 a kwalifikacja wojskowa

Co zrobić, kiedy termin kwalifikacji wojskowej przypada na egzamin maturalny? Wojsko w rozmowie z portalem prawo.pl uspokaja. W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję. Wojsko jednak zdaje sobie sprawę, że terminy mogą kolidować i zaleca w takim przypadku kontakt z organem (urząd miasta, gminy), poinformowanie o egzaminie maturalnym w tym dniu i umówienie się na inny termin.

Kwalifikacja wojskowa 2023 – jakie roczniki otrzymają wniosek?

Kwalifikacja wojskowa 2023 dotyczy przede wszystkim mężczyzn, którzy w danym roku kończą 19 lat. W 2023 r., do powiatowych komisji lekarskich w 2023 roku będą musieli stawić się:

  • mężczyźni urodzeni w 2004 r.;
  • mężczyźni urodzeni w latach 1999—2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osoby, które w latach 2021 i 2022 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby;
  • kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji.

ZOBACZ GALERIĘ: Powołania do wojska w 2023 roku. Kto uniknie wezwania do armii?