Masz rozładowany akumulator do zera? Sprawdź jak odpalić auto kablami

i

Autor: pixabay.com Jak odpalić auto na kable rozruchowe?

Rozładowany akumulator

Masz rozładowany akumulator do zera? Sprawdź jak odpalić auto kablami

2024-01-26 9:13

Do Polski przyszły arktyczne mrozy, które są utrudniają funkcjonowanie w wielu aspektach życia. Jednym z nich jest jazda samochodem. Problem może rozpocząć się już przy jego odpalaniu. Przy niskiej temperaturze często zawodzą akumulatory i alternatory. Co zrobić, gdy okaże się, że samochód nie chce odpalić. Jak uruchomić auto na kable? Wyjaśniamy.

Rozładowany akumulator. Jak poznać, że auto da się uruchomić na kable?

Gdy samochód nie chce odpalić, mogą być tego różne przyczyny. Jednak przy niskiej temperaturze i braku reakcji na przekręcanie kluczyka, możemy zacząć się domyślać, że winny jest temu akumulator.

Jeżeli pozostały w nim resztki prądu, wtedy powinniśmy usłyszeć, jak rozrusznik próbuje "kręcić". Jednak nie wystarczająco by uruchomić silnik. Natomiast gdy akumulator jest rozładowany całkowicie, po przekręceniu kluczyka na desce rozdzielczej nie zapalą się nawet kontrolki.

Rozładowany akumulator. Jak podłączyć kable rozruchowe?

Gdy mierzymy się z rozładowanym akumulatorem, a nie mamy czasu czy możliwości, by go naładować, najprostszym sposobem będzie skorzystanie z kabli rozruchowych.

Konieczne będzie do tego także skorzystanie z prądu innego pojazdu, który powinien mieć akumulator o takiej samej lub większej pojemności jak nasz.

Z kolei jeśli chodzi o kable rozruchowe, te powinny być solidne i grube. W przypadku tych najtańszych i cienkich mogą wystąpić problemy z dostarczaniem odpowiedniej ilości prądu.

Kable rozruchowe należy podłączyć w następującej kolejności:

  • czerwony przewód do plusa dawcy
  • drugi koniec czerwonego przewodu do plusa biorcy
  • czarny przewód do minusa biorcy
  • drugi koniec czarnego przewodu do masy dawcy

Gdy uda nam się odpalić silnik w pojeździe z wyczerpanym akumulatorem, odpinamy kable w odwrotnej kolejności. Ważne jest też, by nie dopuścić do dotknięcia się końcówek przewodów. Jakikolwiek z błędów może doprowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej dawcy i rozładować również jego akumulator. W teorii, w skrajnych przypadkach istnieje nawet możliwość wybuchu akumulatora.

Jak uruchomić samochód kablami? Co jeżeli się nie uda?

Po podpięciu kabli nie należy od razu próbować uruchamiać auto. Powinno się najpierw pozostawić oba pojazdy złączone kablami przez kilka minut, z włączonym w międzyczasie silnikiem dawcy. To sposób na doładowanie wyczerpanego akumulatora.

Zanim przekręcimy kluczyk, trzeba upewnić się, czy wyłączone są wszystkie odbiorniki prądu, takie jak: radio, światła, klimatyzacja. Przed przekręceniem kluczyka można też dodać trochę gazu w aucie dawcy. Jeżeli pomimo tego zabiegu nie udało się uruchomić samochodu, można poczekać kolejne kilka minut z podłączonymi kablami i ponowić próbę.

Gdy i to się nie powiedzie, istnieje kilka możliwości:

  • kable są zbyt cienkie i nie przewodzą właściwiej ilości prądu
  • dawca ma słabszy akumulator od biorcy
  • akumulator w aucie biorcy nadaje się jedynie do wymiany
  • to nie akumulator stanowi problem

Co zrobić w takiej sytuacji? Można spróbować pożyczyć naładowany akumulator lub naładować ten rozładowany. Ostateczną opcją jest wezwanie lawety i odwiezienie pojazdu do warsztatu.

Straż Miejska w Grudziądzu pomaga kierowcom naładować akumulator