Koronawirus w Białostockim Centrum Onkologii. Zakażonych 5 pracowników BCO

2020-06-01 8:17 hz
Białostockie Centrum Onkologii
Autor: Białostockie Centrum Onkologii/www.onkologia.bialystok.pl/ Białostockie Centrum Onkologii

Zakażenie koronawirusem u pracowników Białostockiego Centrum Onkologii wykryto podczas cyklicznych badań. Nie mieli żadnych objawów wskazujących na COVID-19. Nie mieli również kontaktu z żadnym z pacjentów, a ich kontakty z innymi pracownikami były bardzo ograniczone.

Koronawirus w Białostockim Centrum Onkologii. Kto jest zakażony?

W niedzielę, 31 maja, w Białostockim Centrum Onkologii wykonano 70 testów na obecność koronawirusa dla pracowników. Dokładne wyniki miały być znane 1 czerwca. 

- Niestety mamy 5 potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Zakładzie Patomorfologii Białostockiego Centrum Onkologii - poinformowała Monika Mróz, rzecznik prasowa BCO. - Jest to komórka, która ma najmniejszy kontakt z pozostałą częścią szpitala.

Zobacz: BCO przeprowadza testy na obecność koronawirusa swoim pracownikom

Rzecznik dodaje, że zakład został odseparowany od pozostałej części szpitala. Ze względu na wykrycie koronawirusa w Białostockim Centrum Onkologii przeprowadzane są procedury przewidziane na wypadek takiej sytuacji, m.in. dekontaminacja pomieszczeń w Zakładzie. BCO tworzy także listę osób bliskiego kontaktu, które zostaną poddane kwarantannie i testom.

Koronawirus w Białostockim Centrum Onkologii. Czy jest otwarte?

Zakażeni pracownicy nie mieli żadnych objawów choroby COVID-19. Nie kontaktowali się również z pacjentami BCO, a także mieli ograniczony kontakt z innymi pracownikami placówki. 

W dniu 1 czerwca zostają wstrzymane planowe przyjęcia na oddział chirurgii i oddział onkologii ginekologicznej. Przyjęcia na oddziały onkologii klinicznej i radioterapii pozostają bez zmian. Możliwa jest zmiana harmonogramu w zależności od wyników testów.

Brama z Politechniki Krakowskiej pomoże w walce z koronawirusem
Posłuchaj, jak chronić seniorów przed koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
- Przez najbliższy tydzień będziemy badać przesiewowo cały personel szpitala - dodaje Monika Mróz. - Do momentu uzyskania wyników testów, wstrzymujemy poniedziałkowe przyjęcia planowe. Dziś także, pacjentom hospitalizowanym, którzy będą wypisywani ze szpitala, zostaną wykonane testy.

W zakresie procedur Białostockie Centrum Onkologii bezpośrednio współpracuje z Wojewódzkim i Powiatowym Inspektorem Sanitarnym. BCO zachowuje ciągłość pracy z zachowaniem obowiązujących procedur i wzmożonej ochrony.