Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy? Sytuacja na Podlasiu dramatyczna

i

Autor: pixabay.com pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Zdrowie

Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy? Sytuacja na Podlasiu dramatyczna

2024-04-20 18:56

W ostatnich latach w Polsce obserwuje się stale pogarszającą sytuację z kleszczami. Więcej przypadków złapania kleszcza odnotowują nie tylko lekarze, ale również weterynarze. Najgorsza jest jednak borelioza, która nieleczona może nawet doprowadzić do śmierci. A liczba przypadków tej choroby ciągle rośnie. Gdzie jest najgorzej? Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy?

Na boreliozę można zachorować za sprawą przeniesienia bakterii przez zwierzęta, a najczęściej przez kleszcze. Średnio zaledwie 10-15 proc. tych insektów jest zakażona, ale są czerwone plamy na mapie Polski, gdzie nie tylko jest więcej kleszczy, jak również odsetek zakażeń.

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze miasta do życia w Polsce. Znowu dramatyczna pozycja Białegostoku w rankingu

Rekordowa liczba zachorowań na boreliozę

Borelioza to choroba wieloukładowa, która może dawać objawy ze strony różnych narządów. Jak wygląda to na początku? W pierwszym okresie choroby u około 30 proc. zakażonych pojawia się rumień wędrujący, towarzyszyć mogą mu także objawy podobne do grypy. Nieleczony może zniknąć w ciągu kilku tygodni. Co dalej? Drugie stadium zazwyczaj dotyczy skóry, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego oraz układu krążenia. Pojawiają się stany zapalne stawów, zapalenie mięśnia sercowego, a także wtórny mnogi rumień wędrujący.

Najgorsze jednak są statystyki zachorowań na boreliozę, które stale rosną. W 2023 roku potwierdzono 25 244 przypadki boreliozy - to aż o 7 875 przypadków więcej niż w 2022 roku - czytamy na portalu tremedia.pl.

QUIZ: Podlaska gwara. Ile słów odgadniesz?

Pytanie 1 z 14
Apiać - co to znaczy?

Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy? Mieszkańcy Podlasia zaniepokojeni

Gdzie w Polsce trzeba uważać na kleszcze? Przede wszystkim portal twojapogoda.pl informuje, gdzie najczęściej można spotkać insekty. Powołując się na "odkrycie polsko-słowackiej grupy naukowców", podano, że kleszczy najwięcej jest na ścieżkach wiodących przez zarośla, którymi najczęściej przemieszczają się dzikie zwierzęta. "Badanie wykazało, że znajduje się tam aż siedmiokrotnie więcej kleszczy niż w innych miejscach lasu, chociażby wśród traw i na drogach pożarowych". 

Najwięcej chorych na boreliozę kleszczy znajdziecie na terenach: 

  • Podlasia,
  • Warmii i Mazur,
  • Górnego Śląska,
  • Małopolski.
Lekarze mówili, że jestem gruba, a to bolerioza