Dziesiątki tysięcy uchodźców sforsowały granicę z Białorusią. Wyciekł raport Straży Granicznej

i

Autor: Twitter/Straż Graniczna Dziesiątki tysięcy uchodźców sforsowały granicę z Białorusią. Wyciekł raport Straży Granicznej

Granica polsko-białoruska

Dziesiątki tysięcy uchodźców sforsowały granicę z Białorusią. Wyciekł rzekomy raport Straży Granicznej

2023-10-04 16:11

Odkąd na granicy polsko-białoruskiej oddana do użytku została specjalna zapora w mediach pojawiały się informacje o incydentach jej sforsowania. Straż Graniczna przekonywała, że bariera jest szczelna i skuteczna, ale najnowszy raport tej instytucji świadczy o czymś innym. Do Polski z Białorusi wjechały tysiące imigrantów. Jest również stanowisko rządu w tej sprawie.

Granica polsko-białoruska jest nieszczelna? Tak wynika z raportu Straży Granicznej

Raport przygotowany przez Biuro Analityczno-Sytuacyjne Straży Granicznej opublikowała „Gazeta Wyborcza”. Dane w nim przedstawione obejmują okres od stycznia do września 2023 r. i przekonują, że zapora na granicy z Białorusią wcale nie jest skuteczna.

Tysiące migrantów pokonało barierę na granicy z Białorusią

W raporcie ujawnionym przez „Gazetę Wyborczą” mowa jest o tym, że do Polski w tym roku wdarło się ponad 30 tys. osób. Straż Graniczna zdołała wyłapać zaledwie 17 tys. 488 nielegalnych imigrantów, reszta zdołała wjechać do kraju i prawdopodobnie dotarła aż do Niemiec.

Tak wynika z przekazanych danych, których jednym ze źródeł są informacje od niemieckich służb (na podstawie pieczątek kontroli granicznej). Drugim są czujniki umieszczone na zaporze. Jak wynika z raportu najgorzej sytuacja wyglądała od stycznia do końca sierpnia, kiedy granicę strzegło 1000 funkcjonariuszy. We wrześniu liczbę zwiększono do 3000 i stan uległ poprawie.

Odpowiedź rządu w sprawie raportu Straży Granicznej

Do tematu zapory na granicy polsko-białoruskiej i raportu Straży Granicznej opublikowanej przez „GW” odniósł się zastępca ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE