Pieniądze za brak pracy. ZUS przypomina o specjalnym świadczeniu dla mam

2020-05-26 9:30
Dzień Matki 2020. Specjalne świadczenie od ZUS. Mamy mogą dostać dodatkowe środki
Autor: pexels.com Dzień Matki 2020. Specjalne świadczenie od ZUS. Mamy mogą dostać dodatkowe środki

Dzień Matki to dla ZUS okazja, by przypomnieć o dodatkowych pieniądzach dla osób, które nie pracują i wychowały co najmniej 4 dzieci. - To ukłon w stronę mam i przypomnienie, że takie świadczenie cały czas przysługuje - poinformowała nas Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowa podlaskiego oddziału ZUS. Kto i jak może otrzymać dodatkowe środki? Szczegóły na ESKA.PL Białystok.

Dzień Matki 2020. Specjalne świadczenie od ZUS dla mam

„Mama 4 Plus” to rodzicielskie świadczenie uzupełniające skierowane do kobiet, które wychowały przynajmniej czwórkę dzieci i nie zdołały wypracować sobie najniższej emerytury. Taka pomoc ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle nie podjęły pracy.

ZOBACZ TEŻ: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8? Już nie. Zmiany od 25 maja

Choć nazwa „Mama 4 Plus” mogłaby sugerować, że to wsparcie przeznaczone jest jedynie dla kobiet, to skorzystać mogą z niego również ojcowie. Każdy z nich musi jednak spełnić określone warunki. Jakie?

Mama 4 Plus. Dla kogo? Kto może otrzymać?

Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik prasowa podlaskiego ZUS przypomina, że o Rodzicielskie Świadczenie Uzupełniające „Mama 4 Plus” można ubiegać się cały czas. Aby je otrzymać, należy spełnić kilka podstawowych kryteriów, zgodnie z którymi przysługuje ono:

  • Matce, która ukończyła 60 lat, urodziła i wychowała lub jedynie wychowała co najmniej czworo dzieci i nie ma dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.
  • Ojcu, który ukończył 65 lat i wychował co najmniej czworo dzieci, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia ich przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę.

Dzień Matki 2020. Biedronka i Glovo pomogą kupić prezent dzięki specjalnej aplikacji

Świadczenie może być przyznane ojcu, jeśli nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Ponadto Mama 4 Plus przysługuje nie tylko w przypadku wychowywania własnych dzieci, ale także w razie wychowywania dzieci:

  • Współmałżonka,
  • Przysposobionych
  • Przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

Aby otrzymać świadczenie, należy mieć też obywatelstwo polskie lub prawo pobytu. Trzeba także mieszkać w Polsce.

Mama a własna firma
Posłuchaj, wzruszających i żartobliwych cytatów o mamie. To materiał z cyklu dobrze posłuchać, podcasty z poradami

Mama 4 Plus. Kto nie dostanie świadczenia?

Świadczenie nie przysługuje osobie:

  • uprawnionej do emerytury lub renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury;
  • która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności (z wyłączeniem osób, odbywających karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego).

Ile pieniędzy dostaniemy z Mama 4 Plus?

Jeśli nie pobieramy emerytury ani renty, świadczenie przysługuje w wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca 2020 r. wynosi 1200 zł.

Jeżeli mamy emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż najniższa emerytura, to „Mama 4 Plus” będzie dopełnieniem do najniższej emerytury. Oznacza to, że kwota świadczenia będzie równa różnicy pomiędzy najniższą emeryturą a wysokością pobieranej emerytury albo renty. Przykładowo, gdy emerytura wynosi 500 zł brutto, to dopełnienie wyniesie 700 zł.

Mama 4 Plus - zasady wypłacania pieniędzy

Wypłata przysługuje od początku miesiąca, w którym prezes ZUS wydał decyzję, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym osiągnięty został powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla  kobiety, 65 lat dla mężczyźni.

O czym należy zawiadomić ZUS, pobierając Mama 4 Plus?

Osoba pobierająca Rodzicielskie Świadczenie Uzupełniające, ma obowiązek zawiadomić ZUS o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do tego świadczenia i jego wysokość, na przykład o podjęciu zatrudnienia, osiąganiu dodatkowych dochodów czy też prawie do innego świadczenia.

- Do oddziałów ZUS w województwie podlaskim wciąż wpływają wnioski o świadczenie przysługujące za sprawowanie opieki nad co najmniej czwórką dzieci – informuje Katarzyna Krupicka. - Po ponad roku obowiązywania programu Mama 4 plus, do Zakładu wpłynęły 1 763 wnioski. W całym kraju liczba ta wyniosła prawie 65 tysięcy. W zdecydowanej większości osoby starające się o to świadczenie są w wieku od 60 do 69 lat. W całym państwie to 47,5 tys. osób, czyli 73 proc. a w naszym regionie  to aż 75 proc. Wśród osób zgłaszających się o świadczenie jest też 177 mam w wieku 90-99 lat, a w Podlaskiem - 6. Mamy również 3 panie, które przekroczyły  99 lat i wszystkie są z Opola.  Wnioski o świadczenie złożyło również 294 ojców, w tym z naszego województwa 11.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE