Żubry

i

Autor: Fot: twitter/Rafał Rudnicki

Dwa nowe żubry zamieszkały w białostockim ZOO. Przyjechały aż z Poznania!

2023-03-01 11:54

Do Akcentu ZOO w Białymstoku wprowadziły się dwa młode żubry. To rodzeństwo, które do stolicy Podlasia przyjechało z Poznania.

W białostockim Akcent Zoo jest specjalny wybieg dla żubrów. We wtorek zamieszkały tam dwa młode osobniki, które urodziły się w poznańskim ogrodzie zoologicznym - powiedział w środę dyrektor departamentu gospodarki komunalnej w Urzędzie Miejskim w Białymstoku Andrzej Karolski. "Symbolem Podlasia jest żubr i dlatego w naszym Akcencie ZOO nie może zabraknąć tego gatunku" - dodał.

Młode żubry to rodzeństwo: krowa Porania i byczek Poskrom; mają ponad rok. Mieszkają na wspólnym wybiegu. "Najpierw wypuściliśmy krowę. Ona bardzo szybko się zaadaptowała, chyba polubiła ten wybieg, bo sobie brykała. Później wypuściliśmy byczka, ale on zaraz przytulił się do krowy. Wyglądał na bardziej wystraszonego i potrzebował towarzystwa" - mówił Karolski.

- Ich imiona zaczynają się na „PO” i są literami rozpoznawczymi hodowli - poinformował na Twitterze wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki.

Żubry na Podlasiu

Z informacji zamieszczonych na stronie Białowieskiego Parku Narodowego w Księdze Rodowodowej Żubrów wynika, że na koniec 2021 r. w Polsce żyło 2429 żubrów, w tym 206 w hodowlach zagrodowych, a 2 tys. 223 sztuki - na wolności.

Tragiczny pożar w Choroszczy. Nie żyje ojciec i 3 dzieci
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE