Dotacje dla małych firm i osób samozatrudnionych. Kiedy nowy nabór wniosków?

2020-07-24 6:50 hz
Dotacje dla małych firm i osób samozatrudnionych - lipiec 2020
Autor: pexels Dotacje dla małych firm i osób samozatrudnionych - lipiec 2020

Dotacje dla małych firm, mikroprzedsiębiorstw i osób samozatrudnionych na kapitał obrotowy wzbudziły rekordowe zainteresowanie. Pula dofinansowania w pierwszym naborze wyniosła 35 mln zł. Niestety nie każda firma skorzysta ze wsparcia. Kiedy uruchomią nowy nabór wniosków? Czy jest on w ogóle w planie? Sprawdziliśmy. [Aktualizacja: 22.07.2020]

Spis treści

  1. Dotacje dla małych firm i samozatrudnionych. Co dalej? [24.07.2020]
  2. Kto dostanie dotację na kapitał obrotowy? [LISTA]
  3. Dotacje dla małych firm. Kiedy nowy nabór wniosków?
  4. Gdzie składać wnioski o dotacje dla firm?
  5. Jakie dotacje dla małych firm? [WYSZUKIWARKA, LISTA]
  6. Kto przyznaje dotacje dla mikro- i małych firm?

Dotacje dla małych firm i samozatrudnionych. Co dalej? [24.07.2020]

Nowe dotacje dla firm to wsparcie, które pomaga przedsiębiorcom utrzymać się na rynku po potężnym ciosie wymierzonym w gospodarkę w związku z pandemią koronawirusa. Do 31 lipca wnioski o dotacje na kapitał obrotowy mogą składać właściciele średnich firm. 

ZOBACZ TEŻ: Nowe dotacje dla firm. Nie trzeba ich zwracać, ale pod jednym warunkiem

W drugiej połowie czerwca w województwie podlaskim ruszył nabór na dotacje na kapitał obrotowy dla mikro- i małych firm oraz osób samozatrudnionych. Wystartował 22 czerwca, o godz. 8. Do godz. 9.30 przedsiębiorcy złożyli blisko 10 000 wniosków, wyczerpując pulę konkursową – 35 mln zł. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych.

Aktualizacja, 20 lipca: Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, nowy nabór wniosków o dotacje na kapitał obrotowy dla małych firm i samozatrudnionych w woj. podlaskim ma ruszyć w II połowie sierpnia.

Kto dostanie dotację na kapitał obrotowy? [LISTA]

3 lipca na stronie Regionalnych Programów Operacyjnych pojawił się komunikat z listą wniosków przekazanych do oceny (Lista wniosków, które trafiły do pierwszego etapu oceny). Załapały się na nią pierwsze 1024 wnioski, które przedsiębiorcy złożyli w zaledwie 8 minut. 

Wnioski o dotacje na kapitał obrotowy dla małych firm i samozatrudnionych przejdą teraz ocenę według kolejności wpływu aż do wyczerpania puli w konkursie. Kolejne pozostają na liście oczekującej i zostaną przekazane do oceny w miejsce tych z pierwszego etapu, które nie spełnią wymogów.

O tym, co dokładnie dzieje się z wnioskami, które zakwalifikowały się na listę w ramach dotacji na kapitał obrotowy, dowiesz się w krótkim wideo:

Wnioski o dotacje przyjmuje TARR. Zaintersowanie jest ogromne!

Dotacje dla małych firm. Kiedy nowy nabór wniosków?

Zgodnie z ustaleniami z przedstawicielami zarządów województw wsparcie dla mikro- i małych przedsiębiorstw powinno zostać uruchomione przez marszałków województw z zarządzanej przez nich puli funduszy unijnych. Kiedy ruszy nowy nabór wniosków dotacje dla firm? Czy w ogóle jest w planie?

Na stronie podlaskich RPO czytamy, że przedsiębiorcy, którzy nie zakwalifikowali się do uzyskania dotacji w tym konkursie, będą mogli jeszcze ubiegać się o wsparcie.

- Do wykorzystania zamierzamy przeznaczyć kolejne ok. 50 mln zł z funduszy unijnych - czytamy w komunikacie.

Niestety na stronach RPO nie ma na razie żadnych informacji, kiedy ruszy nowy nabór wniosków o dotacje na kapitał obrotowy dla małych firm i osób samozatrudnionych w województwie podlaskim. Należy również dodać, że wciąż nie wszystkich województwach uruchomiono wsparcie.

W województwie lubelskim nabór wniosków dotyczących dotacji dla przedsiębiorców w ramach unijnych środków RPO ruszył 15 lipca. W tym tygodniu rozpocząć się mają kolejne nabory. Jak dowiedział się BizBlog, nabór w kolejnych województwach rozpocząć się ma jeszcze w tym tygodniu.

Gdzie składać wnioski o dotacje dla firm?

Decyzję o dotacjach dla firm (mikro- i małych przedsiębiorstw oraz osób samozatrudnionych) w zakresie kapitału obrotowego oraz warunkach i terminach jego udzielania w każdym województwie podejmuje Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym. Funkcję tę pełnią poszczególne urzędy marszałkowskie.

Wnioski o dotacje dla firm składać można drogą elektroniczną, na stronie regionalnego RPO. Następnie, po akceptacji wniosku elektronicznego, należy dostarczyć do urzędu wymagane dokumenty.

Do przedsiębiorców prowadzących mikro- i małe firmy powinno trafić co najmniej 500 mln zł z funduszy unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronach internetowych urzędów marszałkowskich lub instytucji, które udzielają takiego wsparcia.

Dla poszczególnych województw są to:

Jakie dotacje dla małych firm? [WYSZUKIWARKA, LISTA]

Dotacje dla małych firm na kapitał obrotowy, to nie jedyne wsparcie, które mogą otrzymać przedsiębiorstwa. Warto sprawdzić, jaką pomoc dla mikro i małych firm oferują fundusze europejskie. Można to zrobić, korzystając z wyszukiwarki: Wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Kto przyznaje dotacje dla mikro- i małych firm?

Decyzję o uruchomieniu wsparcia dla mikro- i małych przedsiębiorstw w zakresie kapitału obrotowego oraz warunkach i terminach jego udzielania w każdym województwie podejmuje Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym. Funkcję tę pełnią poszczególne urzędy marszałkowskie.

Do przedsiębiorców prowadzących mikro- i małe firmy powinno trafić co najmniej 500 mln zł z funduszy unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.