Czy Ukraina wejdzie do NATO? Stoltenberg: Drzwi pozostają otwarte

2022-11-29 20:46
Czy Ukraina wejdzie do NATO? Stoltenberg: Drzwi pozostają otwarte
Autor: PAP/EPA/ROBERT GHEMENT Na zdjęciu sekretarz generalny Jens Stoltenberg

Temat wejścia Ukrainy do NATO jest gorący od samego początku wojny, którą rozpoczął Władimir Putin. Ewentualne wejście naszych wschodnich sąsiadów do sojuszu miałoby umocnić państwo Wołodymyra Zełenskiego i definitywnie odciąć je od strefy wpływów Rosji. Cały czas jest na to szansa.

Czy Ukraina wejdzie do NATO?

Bliska współpraca Ukrainy z państwami zachodu według wielu ekspertów od geopolityki miała być bezpośrednią przyczyną ataku Władimira Putina. Wołodymyr Zełenski od początku swych rządów chciał zbliżenia z Unią Europejską i NATO. Od lat aktualne było jednak pytanie: czy Ukraina mogłaby w ogóle dołączyć do tych zachodnich struktur.

Okazuje się, że tak. We wtorek w stolicy Rumunii odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO. "Zgodziliśmy się, że wesprzemy Ukrainę, by poradziła sobie ze zniszczeniami sieci energetycznej" - powiedział podczas konferencji prasowej sekretarz generalny NATO, podsumowując ustalenia szefów dyplomacji państw członkowskich.

Rosja nie ma prawa veta w sprawie Ukrainy

Właśnie po tym spotkaniu Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, skomentował przyłączenie się do NATO dwóch najnowszych członków - Macedonii Północnej oraz Czarnogóry. Dodał przy tym, na ile możliwe jest dołączenie Ukrainy do NATO.

- Drzwi do NATO pozostają otwarte. Rosja nie ma w tej sprawie prawa veta - powiedział we wtorek w Bukareszcie Stoltenberg,

"Putin doprowadził też do nadchodzącej akcesji Finlandii i Szwecji" ale nie ma w tej sprawie prawa veta "i to samo dotyczy Ukrainy" - przypomniał sekretarz generalny NATO.

Express Biedrzyckiej - ROBERT PSZCZEL: Jeśli Ukraina ma dowody, powinna je pokazać
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE