Czerwona strefa w powiecie białostockim. Zakrywanie ust i nosa nawet na ulicach [AUDIO]

2020-10-04 13:38
Choroszcz
Autor: Paweł Jakubowski

Powiat białostocki od soboty (03.10) znajduje się w czerwonej strefie, na której terenie obowiązują rygorystyczne obostrzenia związane z koronawirusem. Miasteczka odwołały niektóre imprezy, na innych wprowadziły duże ograniczenia. Sprawdzamy, jak radzi sobie Choroszcz, gdzie występuje największe ognisko zakażeń.

Gorąca 20 Radia ESKA - notowanie 2.10.2020

Powiat białostocki jako pierwszy w województwie podlaskim trafił do strefy czerwonej, głównie ze względu na sytuacje w Choroszczy. W tamtejszym szpitalu psychiatrycznym wykryto kilkadziesiąt przypadków COVID-19 w pacjentów, a także u personelu placówki. Podobnie z Domu Pomocy społecznej. Czerwona strefa jednak objęła cały powiat, który liczy grubo ponad 140 tys. osób. Strefa nie obejmuje Białegostoku.

Władze Choroszczy już od piątku przypominały mieszkańcom o obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz, oraz wprowadziły ograniczenia na imprezach, zaznacza rzecznik burmistrza Choroszczy Urszula Glińska:

Posluchaj: Wprowadziliśmy ograniczenia na imprezach kulturalno-sportowych

Mieszkańcy Choroszczy, z którymi rozmawiał nasz reporter, do nowych ograniczeń podchodzą spokojnie. Trzeba się dostosować, aby epidemia się nie rozprzestrzeniała - dodają:

Mieszkańcy Choroszczy: Trzeba dostosować się do wytycznych

W czerwonej strefie, pozaq zakrywaniem ust i nosa w przestrzeni publicznej, obowiązuje również zakaz organizowania koncertów, targów czy wesołych miasteczek. W uroczystościach weselnych może brac udział maksymalnie 50 osób.  Kinach może być zajęte 25% miejsc, a w kościołach 50%.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE