Codziennie pięć Polek umiera na raka szyjki macicy. A Ty zaplanowałaś już swoje badanie?

2023-01-16 10:10
Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Autor: https://pixabay.com/

Nowy Rok to nowe postanowienia. Chętniej dbamy o nasz wygląd, chodzimy na siłownię, ale czy pamiętamy o badaniach profilaktycznych? Z nich będą mogły skorzystać mieszkanki Białegostoku.

Dziś rozpoczął Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ organizuje akcję profilaktyczną w najbliższy wtorek (17.01.20023r.) w CH Alfa przy ul. Świętojańskiej w Białymstoku.

- Konsultanci NFZ oraz wolontariuszki Stowarzyszenia Eurydyki będą zachęcać Panie do badań profilaktycznych. Będzie można otrzymać „Przewodnik Pacjenta 2023”, w którym zawarte są adresy i telefony placówek medycznych, z którymi Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ zawarł umowy na udzielnie świadczeń - informuje Podlaski Oddział NFZ.

W Polsce w ramach programu profilaktycznego panie w wieku 25-59 lat mogą bezpłatnie i bez skierowania raz na 3 lata wykonać cytologię. Kobiety obciążone czynnikami ryzyka tj. kobiety zakażone HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV mają prawo do badań profilaktycznych co 12 miesięcy. Statystyki nie wyglądają dobrze. Zaledwie 16,25% Podlasianek w wieku 25-39 lat wykonuje cytologię w programie badań przesiewowych. Cytologia może wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, kiedy nie występują jeszcze żadne objawy choroby.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE