Chciałbyś dostawać 4 tys. zł emerytury? Tyle musisz zarabiać miesięcznie

i

Autor: pixabay.com Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać 4 tys. zł emerytury? Podajemy kwotę

Emerytura

Chciałbyś dostawać 4 tys. zł emerytury? Tyle musisz zarabiać miesięcznie

2024-04-25 10:05

Minimalna emerytura wynosi obecnie 1781 zł brutto. Jednak dla wielu osób taka kwota nie jest wystarczająca. Ile zatem trzeba obecnie zarabiać, by w przyszłości otrzymać świadczenie emerytalne na poziomie 4 tysięcy złotych?

W marcu 2024 roku doczekaliśmy się waloryzacji emerytur. Wyniosła ona 12,12 proc. W związku z tym, minimalna emerytura wzrosła o 192,52 zł brutto. Po podwyżce jest to obecnie 1780,96 zł brutto.

Taka kwota wielu Polakom nie wystarcza jednak do godnych warunków, szczególnie samodzielnego życia. Ile zatem trzeba zarabiać, żeby w przyszłości otrzymywać emeryturę w wysokości 4 tys. zł?

Chcesz mieć 4 tys. zł emerytury? Tyle musisz zarabiać

Jak przekazuje "Dziennik Gazeta Prawna", jeśli chcemy otrzymywać świadczenie emerytalne na poziomie 4 tys. zł, obecne zarobki powinny zdecydowanie przekraczać minimalną krajową. Najniższa krajowa wynosi obecnie 4242 zł brutto. W lipcu wzrośnie z kolei do 4,3 tys. zł brutto. Zgodnie z wyliczeniami dziennika, by osiągnąć 4 tys. zł emerytury, statystyczny 40-latek powinien teraz jednak zarabiać powyżej 9 tys. zł miesięcznie na rękę.

Wyliczenia zakładają, że wspomniany 40-latek przeszedłby na emeryturę według obecnych przepisów. W przypadku mężczyzn jest to 65 lat, a jeśli chodzi o kobiety - 60 lat. Konieczne jest także posiadanie minimum 20 lat stażu ubezpieczeniowego dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. W przypadku kobiet, kwota wynagrodzenia wzrasta do 11 tys. zł netto.

Na stronie PUE ZUS znajdziemy nowy kalkulator, za pomocą którego możemy samodzielnie wyliczyć wysokość przyszłej emerytury.

Błyskawiczny Quiz o ZUS. Ile wiesz o najgorszej instytucji w Polsce?

Pytanie 1 z 15
Prezes ZUS powoływany jest przez:
To koniec 13. i 14. emerytury?! On przejrzał plany rządu Tuska. "Zostaną wprasowane i znikną"