pracownia

i

Autor: Paweł Jakubowski

Muzeum Pamięci Sybiru ma nową pracownie. Cenne pamiątki będą lepiej chronione [WIDEO]

2020-12-16 9:18

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku będzie mogło lepiej konserwować i chronić cenne pamiątki, to dzięki specjalnie przygotowanych pomieszczeniach. Eksponaty, głownie papierowe, zostaną otoczone najlepsza opieką w nowej pracowni.

Pracownia składa się z dwóch części: suchej i mokrej. . W pierwszej z nich, dzięki drobnym sprzętom takim jak kolorymetr, lampa do punktowania, lupa podświetlana, mikroskop czy pH-metr, można precyzyjnie zbadać stan zachowania obiektów i opracować ich dokumentację. 

W pracowni mokrej odbywają się prace wymagające użycia wody. Dzięki odpowiednim sprzętom możliwe są kąpiele zakwaszonych obiektów, uzupełnianie masą papierniczą, wzmacnianie strukturalne, prostowanie, a także dublaż i podklejenia.

Oczyszczone i poddane konserwacji obiekty trafią do magazynów zbiorów, wyposażonych w nowoczesny system regałów przesuwnych z napędem elektrycznym. Dzięki funkcji łagodnego startu i zatrzymywania się obiekty są całkowicie bezpieczne podczas przesuwu.

Nowa pracownia konserwatorska w Muzeum Pamięci Sybiru

Muzeum nadal poszukujemy pamiątek związanych z syłkami na Sybir. Mogą to być np. przedmioty codziennego użytku, zdjęcia, czy dokumenty. Ważny jest każdy, nawet najmniejszy przedmiot!​

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 20
Słowo "wigilia" pochodzi od łacińskiego "vigiliare". Co oznacza?