zaburzenia -zwolnienia

i

Autor: Fot. Freepik

Podlaskie: Bierzemy więcej zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych

2023-03-06 11:07

W ubiegłym roku liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych w Podlaskiem wyniosła 23,5 tysiąca. To dużo więcej niż przed pandemią.

W 2020 roku, gdy cały świat ogarnęła pandemia, lekarze na Podlasiu wystawili 506 tys zwolnień lekarskich. W 2021 roku było ich ponad 541 tys., a w 2022 r. - 553 tys.

Jak się okazuje 5,5 proc. zwolnień lekarskich jest wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych. Do tej grupy chorobowej zaliczana się między innymi depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości czy reakcje na ciężki stres.

Liczba zwolnień lekarskich w województwie podlaskim

W minionym roku do ZUS-u w województwie podlaskim wpłynęło ponad ponad 23 tys. zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy wystawionych z tytułu zaburzeń psychicznych.

To o 611 zwolnień więcej w porównaniu do 2020 r., Diagnoza tych dolegliwości w ciągu 2 lat wzrosła o 3 proc. W ostatnim roku, w naszym regionie liczba dni absencji z tytułu schorzeń związanych z tymi jednostkami chorobowymi sięgnęła ponad 416 tysięcy dni - mówi Katarzyna Krupicka, rzecznik podlaskiego ZUS.

Kiedy chorujemy?

W ubiegłym roku w województwie podlaskim najwięcej zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych lekarze wystawili w marcu, sierpniu i listopadzie. Odpowiednio było to 2187, 2039 i 2059 zaświadczeń.

Najmniej takich dokumentów wpłynęło do białostockiego ZUS w lipcu ubiegłego roku – 1725.

Podlaskie. Potwornie trudna akcja ratowania imigrantów, którzy utknęli na bagnach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE