Znamy najbogatsze gminy w województwie podlaskim! Tu na Podlasiu żyje się najlepiej

i

Autor: Wikimedia commons Znamy najbogatsze gminy w województwie podlaskim! Tu na Podlasiu żyje się najlepiej

Region

Znamy najbogatsze gminy w województwie podlaskim! Tu na Podlasiu żyje się najlepiej

2023-10-31 16:50

Najbogatsze gminy w województwie podlaskim zostały przedstawione przez Ministerstwo Finansów. Aktualnie dostępne są dane za 2022 rok. Zestawienie zaskakuje, bo oprócz jednego rejonu Podlasie wypada w tym rankingu słabo. Lider z naszego regionu znalazł się w pierwszej dziesiątce i to na wysokiej ósmej lokacie. Reszta plasuje się daleko.

Najbogatsze gminy na Podlasiu w 2022: na tle Polski wypadamy słabo

Co roku Ministerstwo Finansów przygotowuje ranking najbogatszych gmin w całej Polsce. Podstawą do jego stworzenia są dochody podatkowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Pod uwagę brany jest przede wszystkim wskaźnik G, wyliczony na podstawie dochodów gmin z tytułu opłat i dochodów, w których uwzględnia się m.in. podatki on nieruchomości, rolne, leśne oraz udział we wpływać z CIT i PIT.

W ujęciu całej Polski jak co roku wygrywa gmina Kleszczów z województwa łódzkiego. Jej przewaga wynika z Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrowni Bełchatów zlokalizowanych na jej terenie. Z tego tytułu niewielka miejscowość licząca ponad 1800 mieszkańców jest na lepszej pozycji od innych gmin. Dlatego jej wskaźnik G wynosi aż 29704,36. To ponad trzykrotnie wyższy wynik od gminy Kobierzyce z dolnośląskiego (8124,74 – G) i czterokrotnie lepszy od trzeciej Rząśni z łódzkiego (7383,7 – G).

Jak na tle Kleszczowa wypadają podlaskie gminy? Podlaski lider na 8. miejscu, a gminy zajmujące pozostałe miejsca na podium zajmują odpowiednio 72. i 80. miejsce. Ich wskaźnik G jest o prawie 10 raz mniejszy od Kleszczowa.

Najbogatsze gminy w województwie podlaskim: zobacz ranking

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE