Pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców - jak dostać? Wniosek, zasady, tarcza antykryzysowa

i

Autor: ZUS Białystok Pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców - jak dostać? Wniosek, zasady, tarcza antykryzysowa

Pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców. Nie trzeba zwracać, ale pod jednym warunkiem

2020-06-21 11:22

W dobie pandemii właściciele małych firm i samozatrudnieni otrzymają od PUP bezzwrotne pożyczki w kwocie 5000 zł. Wystarczy złożyć wniosek. Nikt, kto otrzyma pieniądze, nie musi ich potem zwracać, ale... pod jednym warunkiem. Szczegóły na bialystok.eska.pl.

Spis treści

 1. Bezzwrotna pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców [22.06.2020]
 2. Pożyczka 5000 zł dla przesiębiorców. Pieniędzy nie zabraknie
 3. Pożyczka 5000 zł: PUP wstrzymał przyjęcia wniosków
 4. Bezzwrotna pożyczka 5000 zł – warunki otrzymania [Tarcza antykryzysowa]
 5. Pożyczka 5000. Jak złożyć wniosek? 
 6. Tarcza antykryzysowa: Jak działa pożyczka bezzwrotna 5000 zł?
 7. Czy chcesz usłyszeć, jaką pomoc dla przedsiębiorców oferuje rząd w czasie epidemii?

Tarcza antykryzysowa. Co o niej wiesz?

Pytanie 1 z 8
Na ile dni rodzic może wziąć dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Bezzwrotna pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców [22.06.2020]

Bezzwrotna pożyczka dla firm i przedsiębiorców dostępna jest już od 1 kwietnia. Umożliwiła ją tarcza antykryzysowa. Zgodnie z jej pierwotną wersją pożyczka do 5000 zł udzielona przedsiębiorcy ulegała umorzeniu tylko wówczas, gdy wykazał on, że przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszył stanu zatrudnienia, tzn. np. nie wypowiedział umowy swojemu pracownikowi.

Jesteś osobą samozatrudnioną lub małym przedsiębiorcą? Ty też możesz dostać pożyczkę. Sprawdź, jak to zrobić tutaj: Nowe dotacje dla małych firm, mikroprzedsiębiorstw i samozatrudnionych

Umorzenie dotyczyło jedynie tych firm, które zatrudniają przynajmniej jednego pracownika. W związku z tym z możliwości uzyskania bezzwrotnej pożyczki wykluczone zostały automatycznie osoby samozatrudnione.

Bezzwrotna pożyczka 5000 zł dla firm. Kto może ją otrzymać?

Przedsiębiorcy szybko zareagowali na wykluczenie z możliwości otrzymania pożyczki przez samozatrudnionych. W odpowiedzi Sejm RP uchwalił kolejną nowelizację tarczy antykryzysowej. Na jej mocy bezzwrotne pożyczki w wysokości 5 tysięcy złotych otrzymają:

 • wszystkie małe firmy,
 • osoby samozatrudnione.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy otworzą salony fryzjerskie i kosmetyczne? To pewne! Jest oficjalna data

Wielkie gwiazdy, wielkie hity, wyjątkowa energia - zapraszamy na koncerty z ESKĄ!

Pożyczka 5000 zł dla przesiębiorców. Pieniędzy nie zabraknie

Jak poinformował portal MSN Wiadomości, przedsiębiorcy, którzy wnioskują o 5000 zł bezzwrotnej pożyczki, mogą być spokojni, ponieważ pieniędzy starczy dla wszystkich. Wszystko wskazuje na to, że – przynajmniej na razie – nie zabraknie dla nich środków, a urzędy wypłacą pożyczki.

Niepokój wśród właścicieli firm czy osób samozatrudnionych starających się o 5000 zł pożyczki w ramach tarczy antykryzysowej budziły m.in. wstrzymanie przyjmowania wniosków przez Powiatowe Urzędy Pracy, a także opóźnienia w wypłacie pieniędzy. W rozmowie z MSN zarówno p.o. głównego specjalisty Monika Pawlak z MUP w Łodzi, jak i udzielający informacji mediom Tomasz Robaczewski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, potwierdzili informacje o tym, że urzędy wnioskują o dodatkowe środki z ministerstwa.

Pożyczka 5000 zł: PUP wstrzymał przyjęcia wniosków

W poniedziałek, 27 kwietnia, Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku poinformował, że wpłynęło do niego ok. 7,5 tysiąca wniosków. W związku z tak ogromną ilością wstrzymał do odwołania nabór na powyższą formę pomocy tj. pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. Wnioski były przyjmowane do 29 kwietnia 2020 roku włącznie. 

- Uwaga! Wszystkie wnioski, które po 29 kwietnia 2020 r. wpłyną do Urzędu oraz zostaną złożone za pośrednictwem portalu PRACA.GOV.PL nie będą pobierane, tym samym nie zostaną przyjęte do realizacji - czytamy w oficjalnym komunikacie PUP w Białymstoku.

UWAGA! Ruszył nowy nabór wniosków: Bezzwrotna pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców bez zmian. Nowy nabór wniosków w PUP

KoronawirusRaport: Białystok 21.04
Posłuchaj, jakie zmiany zachodzą w psychice starszej osoby. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Bezzwrotna pożyczka 5000 zł – warunki otrzymania [Tarcza antykryzysowa]

Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać bezzwrotną pożyczkę? Warto zaznaczyć, że 5000 zł to maksymalna kwota, o którą można wnioskować.

Tarcza antykryzysowa gwarantuje, że pieniądze z bezzwrotnego funduszu otrzyma osoba prowadząca działalność gospodarczą, która złoży wniosek oraz:

 • zatrudnia mniej niż 10 osób (również jeśli nikogo nie zatrudnia);
 • uzyskała roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług nieprzekraczający 2 mln EUR albo suma aktywów jej bilansu wynosi mniej niż 2 mln EUR.

Bezzwrotna pożyczka 5000 zł. Jak ją otrzymać? Instrukcja krok po kroku

Pożyczka 5000 zł udzielana jest jedynie tym przedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 roku. Mikroprzedsiębiorca może wykorzystać pozyskane środki finansowe na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, czyli np. na opłacenie podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu. Co ważne, żadnych z tych wydatków nie  musi dokumentować.

Pamiętaj! Bezzwrotnej pożyczki 5000 zł udzielają powiatowe urzędy pracy, a nie ZUS. Poniższe wideo, wyjaśni Ci krok po kroku, co zrobić, by ją otrzymać:

ZUS obiecuje szybsze rozpatrywanie wniosków ws. "tarczy antykryzysowej" - wypowiedź Małgorzaty Korby, regionalnej rzeczniczki ZUS w woj. Lubelskim:

Pożyczka 5000. Jak złożyć wniosek? 

Jak złożyć wniosek o bezzwrotną pożyczkę w ramach tarczy antykryzysowej? Cały proces nie jest skomplikowany. Potrzebne Ci będą:

 1. Wypełniony wniosek – papierowa wersja dostępna tutaj;
 2. Umowa pożyczki – tutaj;
 3. Załącznik w postaci formularza pomocy publicznej – tutaj.
 4. Złóż dokumenty w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce prowadzenia Twojej działalności gospodarczej.

Sprawdź także: Biedronka sprzedaje płyn do dezynfekcji. Tani i skuteczny. Gdzie kupić? [CENA, SKLEPY]

Wypełniony wniosek prześlij pocztą tradycyjną na adres urzędu pracy lub skorzystaj z formularza online, podpisując go Profilem Zaufanym. Elektroniczny wniosek o udzielenie pożyczki można złożyć na tej stronie.

Tarcza antykryzysowa: Jak działa pożyczka bezzwrotna 5000 zł?

Bezzwrotna pożyczka 5000 zł oznacza, że jeżeli mikroprzedsiębiorca lub osoba samozatrduniona otrzymają pieniądze, nie muszą ich zwracać. Jest jednak przy tym jeden prosty warunek decydujący o umorzeniu pożyczki.

W pierwotnej wersji przepisów warunek ten polegał na wykazaniu niezmniejszonego stanu zatrudnienia po 3 miesiącach od zaciągnięcia pożyczki. Zgodnie z nowymi przepisami umorzenie nie jest już uzależnione od zachowania stanu zatrudnienia, a jedynie od ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej.

Po 3 miesiącach od dnia udzielenia pożyczki przedsiębiorca musi jedynie oświadczyć, iż nadal prowadzi działalność gospodarczą. I to wszystko. Po złożeniu takiego oświadczenia pożyczka zostaje umorzona.

W związku z tym, że karencja w spłacie rat pożyczki wynosi również 3 miesiące, to prawdopodobne jest, iż przedsiębiorcy nie zostaną naliczone żadne odsetki.

Czy chcesz usłyszeć, jaką pomoc dla przedsiębiorców oferuje rząd w czasie epidemii?

Posłuchaj podcastu oraz wypowiedzi Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego:

Wsparcie podmiotów ekonomii społecznej. Podcast BGK.
Pomoc dla Przedsiębiorców – Jak utrzymać płynność firmy – gwarancje deminimis_cz.1. Partner BGK
Pomoc dla przedsiębiorców - Jak utrzymać płynność firmy – gwarancje deminimis_cz.2. Partner BGK