Areszt Śledczy w Białymstoku. Więźniowie remontują psie budy dla schroniska [ZDJĘCIA]

2020-12-18 11:43

W ramach programu resocjalizacyjnego psie budy dostają drugie życie. Remontują je więźniowie Aresztu Śledczego w Białymstoku. Odnowione "psie mieszkania" trafią do białostockiego schroniska.

Jak mówi mjr Michał Zagłoba, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Białymstoku, w tutejszym schronisku na remont czeka kilkadziesiąt psich bud.

- W ramach podpisanego porozumienia planujemy cykliczną naprawę w ramach programu resocjalizacyjnego skierowanego do skazanych - tłumaczy Zagłoba. - W czasie pandemii musimy ograniczać kontakty społeczne. Uznaliśmy, że najlepiej będzie sukcesywnie zabierać stare budy na teren aresztu, gruntownie je wyremontować i odnowione transportować z powrotem. Współpraca obliczona jest na dłuższy czas. Od schroniska otrzymujemy materiały potrzebne przy pracach remontowych.

Remont psich bud w Areszcie Śledczym to element programu resocjalizacyjnego więźniów, którego celem jest zaangażowanie jak największej liczby skazanych do działań prospołecznych. Inicjatywa ma charakter dobrowolny, a w jej ramach skazani pracują rotacyjnie. Jak podkreśla rzecznik AŚ, zaangażowanych nie brakuje, a kierownictwo nie ma problemu z naborem.

- Chętnych jak zawsze jest więcej niż wolnych miejsc - cieszy się mjr Zagłoba. - Praca kształtuje poczucie przydatności, pożyteczności, nabycia umiejętności współpracy w zespole, pojawienia się poczucia sensu życia, sensowności podejmowanego wysiłku, poczucia bycia docenianym przez innych. Zatrudnienie w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności znosi poczucie bezcelowości pobytu w zakładzie karnym oraz pozwala zachować sprawność zawodową, dobrze wpływa na kondycję psychofizyczną - zapewnia rzecznik.

Sąd w Łodzi skazał go na więzienie, bo pomylił osoby?

Mógłbyś pracowac w więzieniu? Sprawdź! Pytania z testu na pracownika Służby Więziennej

Pytanie 1 z 18
Bywałem tak ubawiony sprytem oszusta, że życzyłem mu, aby nie był wykryty.

Białostocki areszt to jednostka typu zamkniętego, kontakt ze światem zewnętrznym jest mocno ograniczony. W czasach przed pandemią skazani pracowali na zewnątrz nieodpłatnie na rzecz różnych instytucji. Obecnie ich potencjał wykorzystywany jest wewnątrz jednostki – tworzą rękodzieło, duża część z nich maluje obrazy, rzeźbi. Prace przez nich stworzone przekazywane są na aukcje, z których dochód wspomaga różne cele charytatywne. Nieustannie trwają też zbiórki plastikowych nakrętek, na rzecz chorych dzieci, naprawiają wózki inwalidzkie, dając im drugie życie. To przykłady tylko kilku działań pomocowych, w których więźniowie nieodpłatnie angażują się w ramach zajęć resocjalizacyjnych.

Współpraca ze schroniskiem w Białymstoku trwa już wiele lat, wielokrotnie areszt przekazywał koce, sienniki i miski dla psów. Tylko w czerwcu tego roku, w ramach poprawy warunków bytowych czworonogów, białostocki areszt podarował 150 koców.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE