80. rocznica Powstania w Getcie Białostockim. Program uroczystości

i

Autor: wrotapodlasia.pl Powstanie w getcie białostockim wybuchło 16 sierpnia 1943 roku. Walki trwały kilka dni

Powstanie w Getcie Białostockim

80. rocznica Powstania w Getcie Białostockim. Program uroczystości

2023-08-16 11:15

W środę, 16 sierpnia wypada 80. rocznica Powstania w Getcie Białostockim. W związku z tą rocznicą miasto przygotowało bogaty program wydarzeń kulturalnych i historycznych. Główne uroczystości odbędą się 16 sierpnia, ale atrakcji możemy spodziewać się także przez cały miesiąc. Poniżej program obchodów tegorocznej rocznicy.

Powstanie w getcie białostockim. 80. rocznica

Getto białostockie zostało utworzone w lipcu 1941 roku. Natomiast powstanie w nim było drugim pod względem wielkości (po powstaniu w getcie warszawskim) ważnym zrywem społeczności żydowskiej podczas wojny. Warto zauważyć, że przed wojną społeczność żydowska stanowiła prawie połowę mieszkańców Białegostoku.

Powstanie wybuchło dokładnie 16 sierpnia 1943 roku. Walki potrwały kilka dni.

Miasto przygotowało program upamiętniający, czyli szereg wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Na mieszkańców czekają m.in. wystawy, koncerty i spotkania. 16 sierpnia o godz. 12.00 zostaną także uruchomione syreny alarmowe.

80. rocznica Powstania w Getcie Białostockim. Kulminacja wydarzeń w sierpniu

W osiemdziesiątą rocznicę powstania w getcie chcemy w sposób szczególny oddać hołd żydowskim mieszkańcom Białegostoku. To niezwykle istotne, abyśmy nie zapominali o przeszłości, a jednocześnie czerpali z niej nauki dla przyszłych pokoleń - powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Różne przedsięwzięcia w miejskiej przestrzeni odbywały się już w lutym, czerwcu i lipcu. Teraz miasto zapowiada ich kulminację w sierpniu.

80. rocznica Powstania w Getcie Białostockim. Przebieg uroczystości w sierpniu

W środę, 9 sierpnia o godz. 18.00 na budynku Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 przy ul. Żabiej 5 w Białymstoku został odsłonięty mural "Nadzieja" autorstwa Dariusza Paczkowskiego. Dzień później, 10 sierpnia o godz. 17.00 otwarto wystawę "Kopiści białostockiego getta", której będzie towarzyszyć promocja książki Eleny Makarowej o tym samym tytule. Wydarzenie miało miejsce w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego 24A.

Z kolei w piątek, 11 sierpnia Muzeum Wojska zaprosiło do oglądania wystawy plenerowej "80. rocznica Powstania w Getcie Białostockim" (skwer Armii Krajowej), a Galeria im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 na wernisaż wystawy "Izaak Celnikier" (godz. 18.00).

CZYTAJ TAKŻE: 37. Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Zobacz zdjęcia

80. rocznica Powstania w Getcie Białostockim. Przebieg obchodów 16 sierpnia

W środę, 16 sierpnia o godz. 12.00 odbędą się uroczystości oficjalne związane z 80. rocznicą Powstania w Getcie Białostockim (Plac Mordechaja Tenenbauma). Z tej okazji Białystok odwiedzą także zagraniczni goście, w jakiś sposób związani z powstaniem.

Głównym obchodom towarzyszyć też będzie odsłonięcie tzw. kamieni pamięci poświęconych rodzinie Samuela Pisara - ocalałego z zagłady getta i obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Kamienie znajdą się na chodniku przy kamienicy, gdzie Pisar się urodził. Wydarzenie odbędzie się o godz. 14.00 przy ul. Dąbrowskiego 20.

CZYTAJ TAKŻE:  Najtrudniejsze nazwy miejscowości na Podlasiu. Na pewno połamiesz sobie na nich język!

Dwie godziny później zaplanowano koncert Moniki Horodek oraz Anny Jagielskiej-Riveiro z zespołem w auli Pałacu Branickich. Kolejnym wydarzeniem będzie dyskusja wokół książki "Z krwi i nadziei" Samuela Pisara w Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej (godz. 17.30). Na chętnych czeka także preview wystawy Zuzanny Hertzberg Mechica (Galeria Arsenał przy ul. A. Mickiewicza, w godz. 10-18).

Zwieńczeniem uroczystości 16 sierpnia będzie plenerowy spektakl "Skrzypek na dachu" Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Białostoczanie obejrzą go na Rynku Kościuszki (godz. 20.30.). Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki, które można będzie odbierać od 7 sierpnia w kasie kina Forum przy ul. Legionowej 5 w godzinach pracy kina, od 8 sierpnia w kasie BOK/Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19 w godz. 10.00-17.00. Jedna osoba może otrzymać 2 wejściówki.

80. rocznica Powstania w Getcie Białostockim. Reszta uroczystości

Dzień po rocznicy, 17 sierpnia przy ul. Warszawskiej 19 o godz. 18.00 mieszkańcy będą mogli spotkać się z Benem Midlerem, bohaterem książki "Ostatni Białystoker" i autorką Martą Sawicką-Danielak. To wyjątkowe wydarzenie poprowadzi Magdalena Rigamonti.

O godz. 19.00 w Galerii Arsenał przy ul. A. Mickiewicza 2 rozpocznie się wernisaż wystawy Zuzanny Hertzberg Mechica. Elementem wydarzenia będzie także performance mówiony, który wprowadzi widzów w wyjątkową przestrzeń wystawy Mechica. Wieczorem, o godz. 19.30 na Placu Jana Pawła II, zaplanowano koncert Di Galitzyaner Klezmorim, w którym wezmą udział uczestnicy zajęć artystycznych Domu Kultury "Śródmieście". Dodatkową atrakcją będą wizualizacje przygotowane przez Sebastiana Łukaszuka.

Kolejne wydarzenia czekają na białostoczan m.in. także 18, 19, 20 i 27 sierpnia.

QUIZ: Zabytki Białegostoku. Sprawdź poniżej ile z nich rozpoznasz tylko po fragmencie? 

QUIZ: Zabytki Białegostoku. Ile z nich rozpoznasz tylko po fragmencie?

Pytanie 1 z 20
Na początek coś prostego. Co znajduje się na zdjęciu?
Na początek coś prostego. Co znajduje się na zdjęciu?