Śmieciobranie-Grapa 2020- kolejna akcja sprzątania rezerwatu Grapa w Żywcu-Zabłociu

2020-07-03 14:54 Agata Chmielowska
Grapa Żywiec
Autor: ZFR

Zbiórka śmieci odbędzie się 25 lipca. Żywiecka Fundacja Rozwoju -organizatorzy wydarzenia, zachęcają do udziału w nim wszystkich, którym śmieci nie są straszne. -Mimo, że już kilka razy sprzątaliśmy ten teren śmieci nie ubywa -mówi Anna Zięba z ŻFR. Porozrzucane puste puszki i butelki po piwie, winie czy innych alkoholach. Mnóstwo plastikowych reklamówek, worków i tzw petów. A zdarzają się i większe rzeczy jak np jakuzzi, które ktoś wyrzucił do potoku.

Śmieciobranie Grapa 2020 odbędzie się w sobotę 25 lipca. Zbiórka w samo południe w okolicach rezerwatu Grapa od strony ulicy Turystycznej. Organizatorzy zapewniają rękawiczki i worki. Oczyszczenie terenu rezerwatu Grapa ze śmieci, to nie jedyna inicjatywa, która odbędzie się w ramach tegorocznego  Śmieciobrania. Organizatorzy planują również renowację jednego  ze sprzętów do ćwiczeń. Takie urządzenia  znajdują się na ścieżce zdrowia na terenie rezerwatu Grapa. Metamorfozę ma przejść równoważnia nazywana potocznie "zygzakiem"  lub "wężem". Po renowacji  urządzenie ma cieszyć oczy kolorami i zachęcać do ćwiczeń.  

Takich urządzeń  do ćwiczeń, niestety w nie najlepszym stanie, jest tam więcej. Przydałoby się, by również  one przeszły podobną metamorfozę. Byłoby również  dobrze gdyby wszyscy wybierający się na spacer, w tę okolicę zabierali ze sobą rękawiczki i worki i przy okazji zebrali zauważone śmieci. Każdy zebrany, papier, butelka czy puszka, spowoduje, że to  miejsce będzie  po prostu czystsze. A najlepiej, jeśli idziemy w plener, takich śmieci po prostu po sobie nie zostawiać- tłumaczy  Anna Zięba.

posłuchaj :Anna Zięba z Żywieckiej Fundacji Rozwoju o akcji Śmieciobranie Grapa 2020