Znaleźli "skrzynię skarbów" przy budowie kąpieliska w Ochli. Co dalej się z nią stanie?

2023-02-16 14:38

Budowa kąpieliska w Ochli trwa pełną parą. Nikt się jednak nie spodziewał takiego znaleziska. Została wykopana "skrzynia skarbów", w środku była nie tylko porcelana, ale i monety. Co dalej się z nią stanie?

"Skrzynia skarbów" odnaleziona przy budowie w Zielonej Górze

Jak poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w mediach społecznościowych, 7 lutego, we wtorek, zostało przyjęte zawiadomienie o skrzyni odkrytej podczas prac związanych z budową kąpieliska miejskiego przy ul. Botanicznej w Zielonej Górze. Podczas dalszych oględzin "skrzyni skarbów" ustalono, że jest to metalowa skrzynia zawiera depozyt w postaci przedmiotów. Koniecznie zobaczcie galerię zdjęć, co znajdowało się w środku skrzyni. Najprawdopodobniej znalezione "skarby" miały dużą wartość sentymentalną dla ich właścicieli. Porcelana, biżuteria, fiolki i pojemniki - a to nie wszystko co było w środku. Jak czytamy dalej w komunikacie jest jeszcze za wcześnie, by dokładnie zidentyfikować co jeszcze było w skrzyni. Przypuszcza się, że były tam także dokumenty, zdjęcia oraz gazety.

Najciekawszymi przedmiotami, w środku skrzyni są monety m.in. ½ kronenthalera z 1766 r. pochodząca z Niderlandów Austriackich, 5 marek z Cesarstwa Niemieckiego z 1901 r., 2 franki Francuskie z 1923 r. oraz moneta pochodząca z Indii Brytyjskich z 1891 r.

Co dalej będzie ze "Skrzynią skarbów"?

Skrzynia znaleziona by budowie kąpieliska w Ochli została zabezpieczona i trafiła do Muzeum Ziemi Lubuskiej. Tam też w miarę możliwości zawartość "skrzyni skarbów" będzie konserwowana i oczyszczona. Mieszkańcy Zielonej Góry jak i przybyli turyści, w przyszłości prawdopodobnie będą mogli na żywo zobaczyć ten eksponat.

Sonda
Czy wydobywanie z ziemi obiektów archeologicznych powinno być karane?