Wianek? Koniecznie! 1

i

Autor: serwis prasowy MONOCHROMATYCZNIE Doskonałej jakości wianki marki Lene Bjerre wykonane z tworzywa sztucznego do złudzenia przypominają naturalne. Ich zaletą jest nie tylko wyjątkowa uroda, ale i to, że mogą służyć wieki oraz nadają się dla alergików. Zobacz, że wcale nie trzeba feerii kolorów, by wianek był efektowny. Te są jak oszronione i tyle wystarczy – zachwycają. Świetnie będą wyglądały umieszczone obok siebie.

Święto

Zielone Świątki 2023. Kiedy dokładnie wypada to święto? I co to za święto?

Zesłanie Ducha Świętego to potocznie Zielone Świątki, jest to święto kościelne, jedno z najstarszych i największych świąt chrześcijańskich, które na początku było mocno powiązane z Wielkanocą. Od IV wieku wierni Kościoła katolickiego obchodzą je jako oddzielne święto. Kiedy wypadają Zielone Świątki w 2023? Co robi się w Zielone Świątki? Czy Zielone Świątki to dzień wolny od pracy?

Zielone Świątki 2023. Wniebowstąpienie 2023. Data

Kiedy wypadają Zielone Świątki w 2023 r.? W 2023 r. Zielone Świątki wypadają 28 maja 2023, niedziela. Należy pamiętać, że jest to święto ruchome. Zielone Świątki przypadają na niedzielę i poniedziałek pięćdziesiąt dni po świętach Wielkanocnych, między 10 majem a 13 czerwcem, jest to okres największego rozkwitu roślin.

Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła?

Zielone Świątki, Zesłanie Ducha Świętego należą do świąt nakazanych w kościele katolickim. Oznacza to, że tego dnia (28 maja 2023) wierni zobowiązani są od uczestnictwa we mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

Zielone Świątki 2023. Czy to dzień wolny od pracy?

W Polsce Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, Zielone Świątki jest dniem ustawowo wolnym od pracy, niestety zawsze wypadającym w niedzielę.

Zielone Świątki. Co to za święto?

Według Dziejów Apostolskich uroczystość Zesłania Ducha Świętego to wydarzenie, które miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa Święto Namiotów. Duch Święty zstąpił na zebranych w wieczerniku apostołów oraz Marię z Nazaretu. Podczas tego wydarzenia apostołowie otrzymali dary duchowe (charyzmaty) i zaczęli przemawiać w wielu językach.

Zielone Świątki to natomiast święto związane z pogańskimi obrzędami wiosennymi, które charakteryzuje się przede wszystkim płodnością, wegetacją i budzeniem się do życia, a także zaduszkowym. W czasach przedchrześcijańskich stosowano praktyki związane z magią i oczyszczano w ten sposób ziemię z demonów wodnych. Wierzono wtedy, że demony były odpowiedzialne za proces wegetacji podczas wiosny. Jak więc oczyszczano ziemię? W tym celu palono ognie, a mieszkańcy ozdabiali swoje domy za pomocą zielonych gałązek czy także kwiatów. Miało to zapewnić urodzaj i chronić przed urokami.

Co się robi w Zielone Świątki? To musisz wiedzieć

Obecnie obchody Zielonych Świątek, oprócz uroczystości kościelnych, są symboliczne i o wiele skromniejsze. Przy kościołach są także organizowane liczne odpusty. Na niektórych wsiach niektórzy mieszkańcy dekorują swoje domy brzozowymi gałązkami.

Staropolska tradycja przystrajania wsi na Boże Ciało
Sonda
Czy obchodzisz w sposób szczególny Zielone Świątki?