Ciekawostki

Uśmiechnięci Polacy, stroje ludowe, tańce i huczne pożegnanie lata. Tak obchodzono dożynki przed II wojną światową [Galeria]

Obchody dożynkowe są znane w Polsce od pokoleń. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat wiele się nie zmieniło. Nadal są konkursy na piękne wieńce czy wypieki. W niektórych miejscowościach jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. Jak wyglądały dożynki przed II wojną światową? Czym są dożynki? Koniecznie zobaczcie zdjęcia w naszej galerii.

Skąd się wzięła nazwa dożynki?

Nazwa dożynki pochodzi od dorżnięcia ostatnich kłosów zboża podczas żniw. W słowniku języka polskiego czytamy, że dożynki to "tradycyjna uroczystość z okazji zakończenia żniw, obchodzona jesienią; okrężne".

Dożynki - co to jest? Definicja

Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw oraz prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich było to etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej, która jest 23 września. Obecnie dożynki są połączeniem dwóch staropolskich zwyczajów okrężnego oraz dożynek, które w przeszłości były osobnymi, blisko sąsiadującymi świętami.

Zobaczcie jak obchodzono dożynki przed II wojną światową

Sonda
Lubisz dożynki?
Przy drogach pojawiły się witacze. To znak, że kończą się żniwa