broń

i

Autor: Pixabay

Bezpieczeństwo

Szwecja. Minister sprawiedliwości: 30 tys. osób jest powiązanych z gangami

2023-06-15 13:56

W Szwecji powiązanych z gangami jest 30 tys. osób, z czego 9 tys. działa w nich bezpośrednio, a 21 tys. wspiera działalność takich grup - przekazał w czwartek, 15 czerwca, szwedzki minister sprawiedliwości Gunnar Stroemmer. Polityk zapowiedział zaostrzenie prawa, aby móc karać większą liczbę przestępców.

Broń palna poważnym problemem w Szwecji. Komentarz ministra sprawiedliwości

"Od kilku lat obserwujemy wzrost śmiertelnych przypadków przemocy z użyciem broni palnej. Szwecja jest w niezwykle poważnej sytuacji, wyróżniamy się w sposób dramatyczny" - ocenił Stroemmer na konferencji prasowej w Sztokholmie.

Minister zapowiedział zaostrzenie prawa, aby móc karać większą liczbę osób zaangażowanych w gangi. Przestępstwem ma być również usiłowanie, przygotowywanie czy nawoływanie do przestępstwa, np. poprzez umawianie się przez komunikator w telefonie komórkowym. Obecnie zapis takich rozmów, nawet jeśli zawierają one konkretne plany morderstwa, nie powoduje konsekwencji prawnych.

Inna wymieniona przez Stroemmera zmiana ma polegać na pociągnięciu do odpowiedzialności także osób, których działalność ostatecznie nie spowodowała zagrożenia. Polityk odniósł się w ten sposób do głośnej sprawy uniewinnienia przez sąd mężczyzn, przy których znaleziono atrapę broni, podmienioną celowo wcześniej przez policję.

Zmiany w szwedzkim kodeksie karnym

Za opracowanie zmian w kodeksie karnym odpowiadać ma Lise Tamm, była szefowa wydziału prokuratury ds. walki z przestępczością międzynarodową i zorganizowaną. "Aby móc walczyć z gangami, Szwecja musi mieć skuteczne ustawodawstwo, a część obecnego prawa jest przestarzała, pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku, powstała w czasach bez internetu" - podkreśliła.

Analiza ma powstać do września 2024 roku, a zmiany wejść w życie w pierwszej połowie 2025 roku. Wprowadzenie części przepisów może jeszcze opóźnić się, gdyż będzie wymagała zmiany konstytucji, chroniącej prawo do zrzeszania się. W Szwecji przegłosowanie poprawek do ustawy zasadniczej wymaga głosowania także parlamentu kolejnej kadencji.

To była największa masakra w polskiej policji. Wielka strzelanina w Magdalence pod Warszawą

Strzelaniny w Szwecji. Oto dokładne dane

Według policyjnych statystyk do końca maja doszło w Szwecji do 144 strzelanin (52 w Sztokholmie), w których zginęło 18 osób (10), a 41 zostało rannych (18). W ubiegłym roku od kul zginęły 62 osoby, najwięcej od 2016 roku, gdy zaczęto publikować tego rodzaju dane.

Listen on Spreaker.