Szczepienie przeciw COVID-19 nawet bez skierowania? Dosyć marnowania dawek

2021-04-21 9:33 Martyna Janas
Szczepionka
Autor: Getty Images

Przed zielonogórzanami staje możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 nawet bez skierowania. W przypadku ryzyka zmarnowania szczepionki, będzie można ją podać każdemu dorosłemu mieszkańcowi naszego miasta.

Wchodzi w życie rozporządzenie, pozwalające na podawanie szczepionek wszystkim chętnym dorosłym w przypadku ryzyka ich zmarnowania. Niestety w wielu punktach szczepień dochodzi do niewykorzystania przygotowanych dawek.

Po wyciągnięciu szczepionek z lodówek mamy 6 godzin, żeby je podać. A zdarzają się sytuacje losowe, że ktoś zachoruje na COVID-19 czy inną chorobę i nie może przyjść na umówione szczepienie. Albo ktoś jest z daleka i nie może dojechać, kiedy coś stało się z samochodem

- mówi lekarz Robert Górski, prowadzący jeden z punktów szczepień w Zielonej Górze.

Medycy starają się, by nie doszło do zmarnowania żadnej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

U nas szczepionki się nie marnują, bo nie dopuszczamy do takiej sytuacji. Zawsze znajdujemy jakieś osoby, które wchodzą awaryjnie za pacjentów, którzy nie dojechali na szczepienie. Nie prowadzimy żadnej listy rezerwowej - czasem po prostu ludzie do nas podchodzą i pytają, czy są jakieś wolne dawki. Do tej pory staraliśmy się wtedy szczepić osoby uprawnione, czyli powyżej 40. roku życia

- dodaje lekarz.

Zgodnie z nowymi przepisami w takiej sytuacji będzie można zaszczepić każdego chętnego powyżej 18. roku życia.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Pisz do nas na: online@grupazpr.pl !

Które gwiazdy najbardziej schudły albo przytyły do roli? | ESKA XD - Martyna movie #17