ksiądz, kościół

i

Autor: pixabay.com

Ciekawostki

Symbolika kolorów szat w Kościele katolickim. Wszystko co musisz wiedzieć o kolorach liturgicznych

W Kościele katolickim kolory mają niezwykłe znaczenie. Są one przypisane do okresów zwykłych jak i określonych świąt. Inaczej zobaczymy ubranego księdza w adwencie i inaczej w okresie postu. Dlaczego kolory szat w religii chrześcijańskiej są ważne? Wszystko co musisz wiedzieć o symbolice szat liturgicznych.

Co to jest szata liturgiczna? Definicja

Szata liturgiczna jest to ozdobna szata wierzchnia, która zakłada kapłan do sprawowania mszy świętej. Ma na celu określenie i zaznaczenie funkcji osoby ją noszącej. Do szat liturgicznych zalicza się: humerał, stułę, albę, cingulum, kapę, dalmatykę oraz ornat.

Kolory szat w Kościele katolickim. Co symbolizują kolory w kościele?

W Kościele katolickim kolory mają ważne znaczenie. Warto znać ich symbolikę. Poniżej znajdziecie znaczenie kolorów w Kościele katolickim.

Co symbolizuje zieleń w Kościele katolickim? Kiedy ksiądz ubiera zielone szaty liturgiczne?

Zieleń to symbol wiosny, odrodzenia, nadziei, miłość oraz sprawiedliwość. Kapłani ubierają zielone szaty liturgiczne w okresie zwykłym, w niedziele oraz w dni okresu zwykłego.

Co symbolizuje biel w Kościele katolickim? Kiedy ksiądz ubiera białe szaty liturgiczne?

Biel w Kościele katolickim symbolizuje niebiańską radość zbawionych, czystość oraz doskonałość. Przez duchownych białe szaty liturgiczne ubierane są w okresie Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania. A także w święta takie jak: święta maryjne, świętych, aniołów, w Wielki Czwartek, we Wszystkich Świętych, podczas mszy obrzędowych, Jana Chrzciciela, Jana Ewangelisty, Katedry św. Piotra oraz Nawrócenia św. Pawła.

Co symbolizuje czerwień w Kościele katolickim? Kiedy ksiądz ubiera czerwone szaty liturgiczne?

Czerwień w Kościele katolickim jest symbolem męczeństwa i krwi. Duchowni ubierają szaty liturgiczne w tym kolorze w dni, gdy wspomina się mękę Pańską. Są to: Niedziela Męki Pańskiej, Wielki Piątek, Uroczystość Zesłania Ducha Św., święta Apostołów, święta Ewangelistów i Męczenników. Czerwone szaty liturgiczne są ubierane także podczas mszy świętej związanych z Duchem Świętym, a także podczas niektórych uroczystości pogrzebowych w Rzymie - tak jak było to w przypadku mszy pogrzebowej zmarłego papieża św. Jana Pawła II.

Co symbolizuje róż w Kościele katolickim? Kiedy ksiądz ubiera różowe szaty liturgiczne?

Różowe szaty liturgiczne ubierane są w trzecią niedzielę adwentu oraz w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Ten kolor w Kościele katolickim róż nawiązuje do radości ze zbliżającego się święta.

Co symbolizuje fiolet w Kościele katolickim? Kiedy ksiądz ubiera fioletowe szaty liturgiczne?

Kolor fioletowy w Kościele katolickim jest symbolem pokory, oczekiwania, pokuty i godności. Szaty liturgiczne w tym kolorze ubiera się w Wielkim Poście oraz Adwencie, a także podczas mszy pogrzebowych.

Co symbolizuje czerń w Kościele katolickim?

Kapłani według zwyczajów lokalnych mogą ubierać czarne szaty liturgiczne podczas mszy zmarłych. Obecnie ten kolor jest bardzo rzadko używany.

Co symbolizuje niebieski w Kościele katolickim?

Czasami zdarzy się, że kapłani ubierają szaty liturgiczne o kolorze niebieskim. Jest to zwyczaj kultywowany podczas świąt maryjnych.

Kościół na Wschodzie - zaskakuje i zachwyca!
Sonda
Jak oceniasz instytucję Kościoła?