Szymon Sowiński z trenerem Markiem Marucha

i

Autor: ZSR "START" Zielone Góra

Sukces zielonogórskiego zawodnika Szymona Sowińskiego na Mistrzostwach Świata w strzelectwie sportowym Niepełnosprawnych

Szymon Sowiński ze "STARTU" Zielona Góra to podopieczny trenera kadry narodowej Marka Maruchy. Podczas tegorocznych zawodów w Al-Ain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - Mistrzostw Świata w strzelectwie sportowym niepełnosprawnych zdobył dwa medale. Zawody odbywały się od 3 do 18 listopada 2022 roku.

Jak wyglądało przygotowanie Szymona Sowińskiego do Mistrzostw Świata w tym roku?

O przygotowanie do tak prestiżowych zawodów o ogólnoświatowej randze zapytaliśmy Marka Maruchę, trenera Szymona Sowińskiego.

- Realizowaliśmy program przygotowań zgodnie z założeniami. Jako trenerzy musimy zaplanować różnego rodzaju starty zawodników w zawodach międzynarodowych i ogólnopolskich, konsultacje, zgrupowania. Mieliśmy zaplanowane kilka startów oraz po drodze kilka konsultacji. Także realizacja wszystkich założeń złożyła się na jego przygotowanie do startu. To były przygotowania typowo startowe. Natomiast oprócz tego jest całe przygotowanie fizyczne, konsultacje z psychologiem, z dietetykiem oraz odnowa biologiczna. To część programu szkolenia, która również była realizowana zgodnie z planem, żeby osiągnąć maksymalny wynik. Dzięki m.in. temu jest medal - powiedział dla naszego portalu Marek Marucha.

Czy trener Marek Marucha spodziewał się sukcesu podczas tegorocznych mistrzostw?

- Tak, medalu przez Szymona Sowińskiego oczywiście. Zakładaliśmy medal. Szymon był w bardzo dobrej formie, ta forma wiadomo nie trwa przez cały rok. Musieliśmy tak dostosować wielkość obciążeń i poszczególne starty w zawodach, aby ją jak najlepiej wykorzystać, żeby wyszło akurat na te imprezy klasy mistrzowskiej. No i wszystko się dobrze potoczyło. Zakładany medal został osiągnięty, podwojony właściwie, bo dobrze strzelił też drugą konkurencję, w której zdobył kolejny medal. To historyczny sukces, ponieważ nigdy w strzelectwie osób niepełnosprawnych nie było dwóch miejsc medalowych podczas Mistrzostw Świata uzyskanych przez jednego zawodnika. Szymon tego dokonał - wskazał Marek Marucha. 

Zawody przygotowujące

Szymon Sowiński, zawodnik Zrzeszenia Sportowo - Rehabilitacyjnego "START" Zielona Góra brał udział w 2022 roku m.in. w takich imprezach sportowych jak Międzynarodowe Zawody Klasyfikacyjne w Złotoryi, Mistrzostwa Europy w Norwegii, Puchar Świata we Francji, Mistrzostwa Polski w  Zielonej Górze, czy Mistrzostwa Świata w Al-Ain - Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Należy nadmienić, iż z Mistrzostw Europy w Norwegii przywiózł dwa złote i dwa srebrne medale. 

Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu

Zawodnik z Zielonej Góry, Szymon Sowiński, ma już przepustkę na kolejne Igrzyska Paraolimpijskie, które odbędą się w Paryżu w 2024 roku. Zawdzięcza to dzięki zdobyciu złotego medalu w konkurencji P3 - pistolet sportowym 25m, podczas tegorocznych zawodów Pucharu Świata we Francji, gdzie startowało rekordowo 50 państw.

Sukces w Tokio, teraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a w Paryżu?

- W Paryżu liczymy oczywiście na medal. Oczywiście, że na medal. Start w Igrzyskach to już największy sukces każdego zawodnika, a zdobycie medalu paraolimpijskiego to triumf na lata. Szymon Sowiński jest zawodnikiem, który już osiągnął pewien poziom, poniżej którego jest bardzo trudno zejść. Ma już jeden medal na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio - srebrny. Przypomnę w konkurencji pistolet sportowy 25 metrów. Do tej konkurencji bardzo mocno się przygotowuje, do wszystkich zawodów. To jest taka można, by powiedzieć jego dominująca konkurencja. Najbardziej mu pasuje, najbardziej odpowiada i najwięcej absorbuje. Szymon strzela podczas zawodów cztery konkurencje i we wszystkich konkurencjach potrafi znaleźć się w finałach. A finale to już tylko „krok od medalu”. Oczywiście nie raz to "bardzo duży krok". Przypomnę, że do finału kwalifikuje się 8 najlepszych zawodników – ścisła czołówka światowa. Wspólnie z Szymonem zakładamy start medalowy podczas Igrzysk i przygotowujemy się już na to wielkie wydarzenie sportowe - powiedział trener Marek Marucha.

Zakończenie roku startowego przez zielonogórski "START"

8 grudnia (czwartek) 2022, odbędzie się o godzinie 13:00, uroczyste zakończenie roku wraz z podsumowaniem sukcesów sportowych za 2022 rok zawodników 8 dyscyplin sportowych Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego "START" w Zielonej Górze. Wydarzenie odbędzie się w WOSiR Drzonków w Zielonej Górze. Warto pamiętać również o zbliżającym się okrągłym jubileuszu. W 2025 roku Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne "START" będzie obchodzić swoje 60-lecie.

Sonda
Czy regularnie uprawiasz sport?