Tata i dziecko

i

Autor: pixabay.com

Ciekawostki

Sukces dzieci w szkole zależy od jednego czynnika? Kluczową rolę odgrywają ojcowie

Rodzice dla swoich dzieci chcą jak najlepiej. Dbają o nie od pierwszych dni życia. W społeczeństwie jednak utarło się, że to matki wpływają bardziej na rozwój dzieci. Najnowsze wyniki badań negują tę tezę! Sukces dzieci zależy także od ojca. Wystarczy angażować się na kilka sposobów w życiu swojej pociechy. Co dokładnie trzeba robić jako ojciec, aby dziecko osiągnęło sukces? Podpowiadamy.

Sukces dzieci w szkole zależy od ojców? Wyniki badań wskazują jasno

Uniwersytet w Leeds, na początku września 2023 r. opublikował raport pt. "Zaangażowanie ojców w opiekę nad dziećmi ma wyjątkowy i ważny wpływ na wyniki edukacyjne dzieci, przewyższający wpływ zaangażowania matek". W raporcie czytamy także, że pozytywny wpływ na rozwój dziecka ma też bez względu na m.in.:

  • pochodzenie etniczne rodziny,
  • dochód gospodarstwa domowego,
  • płeć dziecka.

Wśród 5 tys. gospodarstw domowych, w których wchodzą matka i ojciec, w Wielkiej Brytanii zostały przeprowadzone ankiety. Następnie odpowiedzi zostały powiązane z danymi akademickimi - współpraca Uniwersytety w Leeds z innymi organizacjami badawczymi pracującymi w Wielkiej Brytanii.

Z przeanalizowanych danych raportu wynika, że "dzieci, których ojcowie często angażują się w „ustrukturyzowane zajęcia edukacyjne”. Co mogą robić ojcowie? Każde 10 minut spędzone z dzieckiem w angażujący sposób, może mieć swoje odzwierciedlenie w przyszłości i sukcesach. Dla przykładu ojcowie mogą czytać, śpiewać czy rysować z dziećmi.

Nasuwa się więc, pytanie dlaczego ojcowie mają tak ważny wpływ na rozwój dziecka? Badacze wyjaśniają, że dziecko, które posiada oboje rodziców i ponadto zaangażowanych, oznacza, że dzieci są poddane różnym czynnikom. Co idzie dalej za tym, że są stymulowane w różny sposób.

Tata znanego aktora w The Voice Senior!

Zaangażowanie matek, a rozwój dzieci - jakie są korzyści?

A co w takim razie z zaangażowaniem matek w rozwój dzieci? W raporcie nie zapomniano o nich. Jak matki wpływają w rozwój dzieci? Według raportu „W szczególności zaangażowanie matek pomaga zmniejszyć nadpobudliwość u dzieci i poprawić ich umiejętności socjalizacji rówieśniczej, a także ich emocje, zachowanie i zachowania prospołeczne”.

„Matki w dalszym ciągu pełnią rolę głównej opiekunki i dlatego to oni najczęściej zajmują się dziećmi, ale jeśli ojcowie również aktywnie angażują się w opiekę nad dziećmi, znacznie zwiększa to prawdopodobieństwo, że dzieci uzyskają lepsze oceny w szkole podstawowej” – stwierdziła Helen Norma, kierowniczka badania.

Zobacz najprzystojniejszych ojców w show-biznesie. Widok robi wrażenie!

Sonda
Pamiętasz moment, gdy twoje dziecko powiedziało mama albo tata?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE